Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşçi Güvenliği Konusuna Kısa Filmle Dikkat Çekilecek

İş kazaları ve iş güvenliğine dikkat çekmek amacıyla Anadolu Üniversitesi tarafından, 22-23 Mayıs tarihlerinde ''İnşaat Sektöründe İş Kazaları ve İşçi Güvenliği'' konulu kısa film yarışması düzenlenecek.

yapi.com.tr / AA
İşçi Güvenliği Konusuna Kısa Filmle Dikkat Çekilecek

İş kazaları ve iş güvenliğine dikkat çekmek amacıyla Anadolu Üniversitesi tarafından, 22-23 Mayıs tarihlerinde ''İnşaat Sektöründe İş Kazaları ve İşçi Güvenliği'' konulu kısa film yarışması düzenlenecek.

Yarışmanın proje ortağı olan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'ndan (İNTES) yapılan yazılı açıklamada, bugüne kadar ''Güvenli İnşaat'', ''İnşaat Sektöründe Eğitim ve Sıfır İş Kazası'', ''İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği'' gibi birçok projeye imza atan sendikanın, 22-23 Mayıs tarihlerinde Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen ''İnşaat Sektöründe İş Kazaları ve İşçi Güvenliği'' konulu festivale destek verdiği belirtildi.

Festival kapsamında kısa film yarışması da düzenleneceği ifade edilen açıklamada, birinci olan çalışmaya 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye bin lira, altı esere de 500'er lira mansiyon ödülü verileceği bildirildi. Yarışmaya son başvuru tarihinin 30 Nisan 2012 olduğu duyuruldu.

''Filmler işçi eğitiminde kullanılacak''

İş kazalarında ölümlerin önüne geçmek adına toplumsal bilincin oluşturulmasının amaçlandığı etkinliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunan İNTES Yönetim Kurulu Başkanı ve Yarışmanın Jüri Üyesi Şükrü Koçoğlu, her iş kazasında canların yandığını belirterek, ''Her giden canla onulmaz yaralar açılıyor. İnşaat sektörü, tüm dünyada en riskli sektörler arasında yer alıyor. Ancak biz inanıyoruz ki bu konuda verilecek eğitimler ve kazanılacak toplumsal bilinçle iş kazaları en aza indirgenebilir'' dedi.

İlgili yasaların iş kazalarını bir yere kadar önlese de asıl önemli olanın yasaları uygulayacak işçinin ve işverenin bilinçlenmesi olduğunu kaydeden Koçoğlu, bu nedenle iş güvenliği konusunda toplumsal bir bilincin oluşturulmasına dönük her türlü çalışmanın içinde yer aldıklarını belirtti.

İnsan hayatından değerli hiçbir şey olamayacağına dikkati çeken Koçoğlu, ''Anadolu Üniversitesi ve diğer paydaşların katılımıyla yapılan bu proje beni heyecanlandırıyor. Çünkü bu festival sonrasında hazırlanan kısa filmler, şantiyelerde işçilerimizin eğitiminde kullanılacak ve bu konudaki çalışmalara teknoloji ve sanatı da içeren bambaşka bir yolla katkıda bulunulacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Bilinçli vatandaş, işçi ve işverenin sorunların çözüm merkezini oluşturabileceğini kaydeden Koçoğlu, insanı hedef alan, insana yatırım yapan bu tür projelerin artmasının en büyük temennisi olduğunu ifade etti.

ETİKETLER: iş güvenliği
http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-guvenligi-konusuna-kisa-filmle-dikkat-cekilecek_91256.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!