Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşçi, Kime Çalıştığını Bilmiyor

Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu ICEM’in de aralarında yer aldığı 11 Küresel İşkolu Federasyonu, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC ve OECD Sendikalar Danışma Kurulu TUAC’tan oluşan Küresel Sendikalar Konseyi ile Türkiye’deki ICEM üyesi sendikalar, 2 Ekim’de İstanbul’da “Dünyada ve Türkiye’de

Cumhuriyet Gazetesi
İşçi, Kime Çalıştığını Bilmiyor

Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu ICEM’in de aralarında yer aldığı 11 Küresel İşkolu Federasyonu, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC ve OECD Sendikalar Danışma Kurulu TUAC’tan oluşan Küresel Sendikalar Konseyi ile Türkiye’deki ICEM üyesi sendikalar, 2 Ekim’de İstanbul’da “Dünyada ve Türkiye’de Düzensiz ve Güvencesiz İstihdam” konulu bir konferans düzenledi.

ICEM Genel Sekreteri Manfred Warda, güvencesiz istihdam ölçeği ve önemi itibarıyla Türkiye’nin öncelikli çalışma ülkelerinden birisi olduğunu söyleyerek “Türkiye’de bazı durumlarda işçiler kimin için bile çalıştıklarını bilmiyorlar. Kimi durumlarda kâğıt üzerinde bir işveren için çalışıyor gözüküyorlar ama aslında başka bir işverenin kontrolü altındalar” dedi.

Son 20 yıldır ciddi bir kötüleşme var

ITUC Genel Sekreteri Guy Ryder, “Burada yer almamızın bir nedeni IMF’nin Türkiye’de toplanmasıdır. Güvencesiz çalışma, her yerde sorun ancak Türkiye’de özellikle son 20 yıldır örgütlenme, toplusözleşme ve işçi hakları konusunda ciddi bir kötüleşme var” dedi.

Dünyada yaşanan krizden en çok metal sektörünün etkilendiğini söyleyen IMF Genel Sekreteri Jyrki Raina da, “Sinter Metal’de de bu yaşanmıştır. 350 işçi Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenmiştir. Patron kriz yalanını söyleyerek bu işçileri işten atmıştır. Tuzla’da onlarca işçi güvencesiz çalışmanın ürünü olarak yaşamlarını yitirmişlerdir” dedi.

Türkiye güvencesiz ve düzensiz çalışma cenneti

“Bugün Türkiye’de kurumsallaşmış iş ilişkilerini tahrip etmeye yönelik girişimler, ancak demokratik ülkelerde elde edilen kazançlarını yeterli görmeyen küresel sermayenin, IMF ve DB’nin rehberliğinde, gelişmekte olan ülkelerin emeklerini talan etme hamlesi olarak değerlendirilir” diyen Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ILO standartlarının uygulanmadına vurgu yaptı.

Türkiye, düzensiz ve güvencesiz istihdam cenneti haline dönüştürüldüğünün altını çizen DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de özellikle son 30 yılda yasalara, kurallara rağmen düzensiz ve güvencesiz istihdam cenneti haline getirildiğini belirtti. Türkiye’de yaklaşık 27 milyonluk işgücünün 6 milyonunun işsiz olduğunu söyleyen Çelebi, bunun 21 milyonunun düzenli ve düzensiz olarak istihdam edildiğini, bu 21 milyon kişinin yüzde 46’sının sigortasız olarak kayıt dışı çalıştığını yani 10 milyon kişinin yasal haklardan mahrum bırakıldığını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-kime-calistigini-bilmiyor_73095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!