Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşçiler Anlatıyor: "Havalimanı Şantiyesinde İş Güvenliği Sorunları Var"

3. Havalimanı şantiye sahasında çalışan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası İYİ-SEN'e bağlı işçiler, kullandıkları servislerin yetersiz olması nedeniyle bu sabah eyleme başladı.

yapi.com.tr
İşçiler Anlatıyor: "Havalimanı Şantiyesinde İş Güvenliği Sorunları Var"

BBC Türkçe'ye eylemle ilgili bilgi veren İYİ-SEN Başkanı Ali Öztutan ise servis yetersizliğinin biriken sorunlar arasında 'bardağı taşıran son damla' olduğunu söyledi. Şantiyelerde, barınma, beslenme, maaşlar ve işçi güvenliğiyle ilgili sıkıntılar olduğunu ifade eden Öztutan, "Koşullar iyileştirilmedi. Herhangi bir düzeltme yapılmadı" dedi.

Öztutan' şantiye, servisler ve işçilerin kaldıkları kampların şartlarıyla ilgili şunları söyledi:

"Servisler işçi sayısına oranla yetersiz. Uzun kuyruklar oluşuyor. Bir saat servis bekliyorlar. "Servisle ilgili daha önce de eylem yapıldı. 5'te biten mesaiden sonra bir saat fazla çalıştırmak için servisleri 6'ya koymuşlardı.

"Barınma, beslenme, maaşlara bağlı sıkıntılar da var. Koğuşlarda tahta kurusu var. Şikayet ettik, temizlenmedi. Dört kişilk koğuşlarda altı kişi kalıyor. Doyuracak kadar yemek çıkıyor ama et yemekleri olmuyor.

"İş kazaları oluyor, yüksekten düşen, elektrik akımına kapılan oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Şubat'ta) 27 işçinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı ama bazı çalışanlar rakamın daha yüksek olduğunu düşünüyor. Bunu ispatlamak lazım tabii ama bakanlığın verdiği rakam da çok fazla.

"Maaşlar zamanında yatmıyor. Beslenme, barınma gibi hizmetleri masraf gördükleri için oralardan kesintiye gidiyorlar.

"Servislerle ilgili sıkıntılar bardağı taşıran son damla oldu."


Sendikanın servislerle ilgili basın açıklamasında da şu ifadeler yer aldı:
"3. Havalimanında şantiye sahası içerisinde biz işçilerin kullandıkları servislerin yetersiz olması nedeniyle bu sabah eyleme başladık. Günlerdir bu sorunun çözülmesi için firmanın sahadaki yetkilileriyle işçi arkadaşlarımız arasında görüşmeler oldu ama her hangi bir düzenleme yapılmadı.Biz işçilerin en temel ulaşım hakkı patronlar tarafından karşılanmıyor. Yağmurun altında biz işçileri bekleterek birbirimizi ezerek servislere binmemizi istiyorlar.Türkiye’nin en büyük havalimanın projesini yapmakla övünenler biz işçilerin barınma, beslenme ve ulaşım gibi en temel haklarımızı elimizden alarak yapıyı yükseltiyor.İnşaat işçisi köle değildir. En temel haklarımızın elinden alındığı şantiyenin köle kampı haline getirilmeye çalışılmasına izin vermeyeceğiz.Başta ulaşım hakkı olmak üzere biz işçilerin talepleri karşılanana kadar eylemlerimiz devam edecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/isciler-anlatiyor-havalimani-santiyesinde-is-guvenligi-sorunlari-var_167777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!