Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSDEMİR'de 7 Haziran'da Uygulanmak Üzere Grev Kararı Alındı

İSDEMİR isçisi 7 Haziran'da greve çıkıyor. Yaklaşık 7 bin işçinin çalıştığı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'de (İSDEMİR), toplu iş sözleşmesi görüşm

Dünyab>İSDEMİR isçisi 7 Haziran'da greve çıkıyor. Yaklaşık 7 bin işçinin çalıştığı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'de (İSDEMİR), toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca grev kararı alındı.
20 Mayıs'ta başlayan ve son şekli dün Ankara'daki ERDEMİR Genel Müdürlüğü'nde verilmesi amaçlanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, uzlaşma çıkmayınca Çelik-İş Sendikası, 9 Nisan'da aldığı grev kararını 7 Haziran'da uygulamaya koyma kararı verdi.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilk 6 ay için yüzde 60, diğer 6 ay için de enflasyon oranında zam talebiyle oturan Çelik-İş Sendikası, görüşmeler sırasında bu taleplerini yıllık baza çekerek, İSDEMİR yönetiminden makul bir artış yapılmasını, ayrıca taşeron geçişli aday işçiler için de asgari ücretin yüzde 90'ı oranında bir artış uygulanmasını istedi. Ancak İSDEMİR yönetiminin Çelik-İş'ten gelen yıllık bazda artışı yüzde 14'te sınırlı tutması ve taşeron geçişli aday işçiler için de yüzde 70'lik bir artış öngörmesi nedeniyle görüşmelerden sonuç çıkmadı.

Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Ali Cengiz Gül, görüşmelerden uzlaşma çıkmayınca 7 Haziran'da greve çıkma kararı aldıklarını belirtirken, yine de umutlu olduğunu dile getirdi. Gül, "7 Haziran'a kadar bir haftalık bir süre var. İSDEMİR yönetimi, bu tarihe kadar makul bir teklifle gelirse görüşmeler tıkanmamış olur" dedi. İşverenlerin örgütlediği bir sendika olmadıklarını ifade eden Gül, "Biz ilk 6 ay için yüzde 60, sonraki 6'şar aylar için de enflasyon oranında zam talebimizi yıllık baza çekmemize karşın bu talebimize yüzde 14'lük bir artış önerildi. Ancak bu rakam bizim için kabul edilemez. İSDEMİR yönetiminin bu konuda makul bir rakama çıkmasını bekliyoruz. İSDEMİR büyük bir proje, çalışanlarına yönelik insan merkezli bir uygulama istiyoruz. Sağduyulu davranıyoruz ve sağduyunun galip gelmesini istiyoruz" diye konuştu. Daha önce de 135 ve 38 günlük 2 kez greve çıkan çelik işçisi, 1989 ve 1995'ten sonra, 7 Haziran'da 2003'te üçüncü grevine çıkacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isdemirde-7-haziranda-uygulanmak-uzere-grev-karari-alindi_4506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!