Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşe Gidip Dönebilene İş Fırsatı Var!

London School of Economics and Political Science ve Deutsche Bank Alfred Herrhausen Society’nin ortak girişimi olan Urban Age, 4-6 Kasım’da düzenleyeceği ‘İstanbul Konferansı kapsamında İstanbulluların kentteki yaşam kalitesi konusunda düşüncelerini inceleyen ‘İstanbul Kent Anketi’ni hazırladı.

Radikal Gazetesi
İşe Gidip Dönebilene İş Fırsatı Var!

London School of Economics and Political Science ve Deutsche Bank Alfred Herrhausen Society’nin ortak girişimi olan Urban Age, 4-6 Kasım’da düzenleyeceği İstanbul Konferansı kapsamında İstanbulluların kentteki yaşam kalitesi konusunda düşüncelerini inceleyen ‘İstanbul Kent Anketi’ni hazırladı. Uluslararası araştırma firması IPSOS’un yaptığı ankete katılanlara çevre, ulaştırma, güvenlik, kentsel yönetişim hakkında düşünceleri ve davranış biçimleri soruldu.

Ankete katılanların yüzde 50’sinden fazlası, toplu taşıma sistemlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının trafik sorununu azaltacağını belirtti. Arabası olmayan İstanbulluların yüzde 80’i, kentin en önemli sorunu olarak trafik sıkışıklığını göstermesine karşın araba alma isteğini de dile getirdi.

Katılanların yaklaşık üçte ikisi kentteki metrobüs, metro, tramvay, vapur, tren ve otobüs sisteminden memnun. Yüzde 63, uygun yol yapılması halinde bisikleti ulaşım aracı olarak kullanacağını söyledi.

Suçlar konusunda endişeli

Anket sonuçları, Londra ve Sao Paulo’daki sonuçlarla da karşılaştırıldı. Son yıllarda hız kazanan suç oranlarındaki artış, diğer iki kentte olduğu gibi İstanbul’da da halkın en büyük endişelerinin başında. Londra’da, gelecek bir yıl içinde evlerinin soyulma olasılığı bulunduğunu düşünenlerin oranı yüzde 40’ken Sao Paulo’da yüzde 72, İstanbul’da yüzde 75 oldu. Sao Paulo’da cinayet sayısı 100 bin kişide 21’ken, İstanbul’da 100 bin kişide 3 olarak belirlendi. Buna rağmen, ankete katılan İstanbulluların yüzde 47’si kentte işlenen suçlar konusunda ‘endişeli’, yüzde 33’ü ‘çok endişeli’ olduklarını dile getirdi.

Anket İstanbulluların yüzde 57’sinin çevre sorunlarına da endişeyle yaklaştığını gösterdi. Yüzde 81 bu sorunların başında su sıkıntısını görürken, yüzde 68’i çölleşmeden, yüzde 63’ü aşırı nemden, yüzde 54’ü aşırı sıcaklardan korkuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ise-gidip-donebilene-is-firsati-var_73506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!