Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İshak Paşa Sarayı'na Cam Çatı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş ve birçok efsane ve hikayeye konu olan İshak Paşa Sarayı'nın üzerinin, cam çatı ile kaplanacak.

Birgün Gazetesiğrı'nın Doğubayazıt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş ve birçok efsane ve hikayeye konu olan İshak Paşa Sarayı'nın üzerinin, cam çatı ile kaplanacak.

İshak Paşa Sarayı'nda, yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte çeşitli yeniliklerin yapıldığını belirten Doğubayazıt Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, sarayın güvenli ve temiz kalması için çalışıldığını söyledi. Sarayın restorasyonu için geçen yıl hazırlanan projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Erzurum'daki Koruma Kurulu tarafından kabul edildiğini belirten Demircioğlu, şöyle devam etti:

"İshak Paşa Sarayı'nın çatı kısımlarında yeniden bir düzenleme yapılacak. Mevcut çatı kaldırılıp üzerine rezistanslı cam bir çatı inşa edilecek. Bu sayede saraya kışın önemli ölçüde zarar veren buz ve kar gibi olumsuz etkenlerden korunmuş olunacak. Rezistanslı çatının üzerine düşen kar eritilecek ve çatıdan akan su sarayın yüzyıllar önce yapılmış kanalizasyon sistemine verilerek dışarıya akıtılması sağlanacak. Bu sayede sarayın ayakta kalması sağlanacak ve zarar görmesi önlenecek. Sarayın proje ihalesi bu ay içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ishak-pasa-sarayina-cam-cati_53964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!