Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İshakpaşa Sarayı’na Para, Parayla Geldi

Resminin 100 YTL’nin üzerinde yer almasından sonra İshakpaşa Sarayı’na ‘devlet kuşu’ kondu. Geçen yıl 30 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl sonuna kadar 100 bini aşması bekleniyor.

Zaman
İshakpaşa Sarayı’na Para, Parayla Geldi

esminin 100 YTL’nin üzerinde yer almasından sonra İshakpaşa Sarayı’na ‘devlet kuşu’ kondu. Geçen yıl 30 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl sonuna kadar 100 bini aşması bekleniyor.

Durum böyle olunca 5 yıldır İshakpaşa Sarayı’na ödenek ayırmayan Kültür Bakanlığı kesenin ağzını açtı. Esere giden bakımsız yolun çift şeritli hale getirilmesi için 2 milyon YTL ödenek ayırdı. Bununla da yetinmeyen bakanlık, doğunun turistler açısından en önemli tarihî eserleri arasında sayılan sarayın restorasyonu için acil müdahale kararı aldı. İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci büyük teşkilatlı saray olan İshakpaşa, Lale Devri’nde yapılmış son büyük eser olma özelliğiyle de ayrı bir cazibe kazanıyor. Doğubayazıt’ın 5 km doğusunda bir tepenin yamacındaki sarayı, bu yılın ilk 7 ayında 50 bin turist gezdi.

Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, “Yıl sonuna kadar 100 bin turistin ziyaret etmesini bekliyoruz. Bu yıl saraya ilginin artmasının en büyük sebeplerinden biri de sarayın resminin 100 YTL’nin üzerinde yer almasıdır. Bunun yanı sıra bakanlığın yapacağı çalışmalar da burayı daha da cazibeli hale getirecek.” dedi. Sarayı geçen yıl 30 bin turist gezmişti. Sarayda 2006’da yapılacak büyük restorasyon öncesinde 200 bin YTL’lik onarım ve destek çalışması yapılacağını belirten Bulut şunları söyledi: “Bunun için kar ve yağmur sularının binaya zarar vermemesi sağlanacak. Drenaj kanalları açılacak, taş ve harem portalları güçlendirilip onarılacak. Bu çalışmalardan sonra saray daha görkemli olacak.” Temmuzda İshakpaşa Sarayı’nı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, duyduğu hayranlığı dile getirirken restorasyon için ellerinden gelen imkanı kullanacaklarını söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ishakpasa-sarayina-para-parayla-geldi_32416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!