Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşi ve Evi Olmayan İstanbul'a Gelmesin

İstanbul Valisi Muammer Güler, okul, hastane ve poliklinik gibi 237 kamu binasının depreme karşı güçlendirilmesi çalışmaları için düzenlenen imza törenine katildi. Tören sırasında "Evi ve işi olmayan İstanbul'da yaşamasın" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Güler şunları söyledi.

Vatan Gazetesistanbul Valisi Muammer Güler, okul, hastane ve poliklinik gibi 237 kamu binasının depreme karşı güçlendirilmesi çalışmaları için düzenlenen imza törenine katildi. Tören sırasında "Evi ve işi olmayan İstanbul'da yaşamasın" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Güler şunları söyledi:

“İstanbul şu anda her açıdan istiap haddi dolmuş bir şehirdir. Artık ilave göçten etkilenmemelidir. Zaten belli bir büyüklüğü var ve bunu değiştirmek mümkün değildir. Kent kendi nüfus artışıyla büyüyor. Bunun üzerine bir de ilave göç gelirse, bu İstanbul'a yük oluyor. Daha önce de söylenmişti; İstanbul'a gelenlere vize mi konulsun?' diye. İstanbul'da işi, İstanbul'da oturacak yeri olmayan insanların kente gelmesi dengeyi bozuyor. Yıllardan beri çarpık kentleşmenin nedeni de budur. Tabii ki bu kolay değildir. Bunun için Anayasal değişiklikler gereklidir. Bu konu yıllardan beri tartışılıyor. Sayın Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de bu konu gündeme gelmiştir.”

Anayasa değişmeli
İstanbul'un her yıl gelecek göçü kaldıramaz durumda olduğunu vurgulayan Güler şöyle devam etti:

“İstanbul'da her yıl 1500 derslik yaparsanız, aslında bir derslik yapmış oluyorsunuz. Çünkü bu zaten ilave gelen nüfusun ihtiyacını karşılayabiliyor. Böyle bir şeye İstanbul’un dayanması mümkün değildir. O zaman ulaşım, trafik ve diğer altyapı sorunları devasa sorunlar olarak karşımıza çıkar ve kent yağmalanır, kent gider, İstanbul yaşanmaz hale gelir. Bununla ilgili Anayasal değişiklikten başlayarak zorlayıcı tedbirler alınmalıdır. Bunun Avrupa'da örnekleri var. Yani bir yerden bir yere elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidemezsiniz. Bu iş Türkiye'de de gündeme getirilmelidir. Söylemek istediğim budur ve doğru olduğuna inanıyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/isi-ve-evi-olmayan-istanbula-gelmesin_50608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!