Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Isı Yalıtımı Sektörünün En Önemli Sorunu “Merdiven Altı Üretim”

Standartlar Haftası’nda, XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Topçu, ısı yalıtımı sektöründeki standartlar ve standart eksikliği nedeniyle yaşanılan sıkıntılar konusunda açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
Isı Yalıtımı Sektörünün En Önemli Sorunu “Merdiven Altı Üretim”

Türkiye’deki mevcut konutların yüzde 60’a yakını dünya standartlarının altında olduğu için güvensiz, sağlıksız, ekonomik olmayan konutlarda yaşıyoruz. Konutlarda yaşam standardını etkileyen en önemli faktörlerin başında ise sağladığı yüzde 50 enerji tasarrufu ve konforlu yaşam koşullarıyla ısı yalıtımı geliyor.

Türk Standartlar Enstitüsü’nün 1993 yılındaki teklifi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nca her yıl ekim ayının üçüncü haftasında kutlanan Standartlar Haftası’nda, XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Topçu, ısı yalıtımı sektöründeki standartlar ve standart eksikliği nedeniyle yaşanılan sıkıntılar konusunda açıklamalarda bulundu. Isı yalıtımının avantajlarını tam olarak yakalayabilmek için ürün ve uygulamada standartların çok önemli olduğunu ifade eden Topçu, sektörün en büyük sorunları arasında standart dışı malzemelerin yer aldığını belirtti.

Durmuş Topçu

“Merdiven altı üretim” olarak tanımlanan ve ürün kalitesinde sürekliliği ve teknik performans değerlerini ölçen laboratuarları olmayan üretim tesisleri son zamanlarda giderek çoğalıyor. Üretim sonrasında yeterince kuruma süresi beklenmeden (çünkü kuruma sonrasında ürünün teknik değerlerinde önemli değişimler olabiliyor) sadece kantarda tartılarak piyasaya sürülen, hiçbir test cihazı ve laboratuarı olmayan merdiven altı üretim tesisleri giderek artıyor. Teknik değerleri belirli bir standart ile tanımlanmamış malzemeler ile yapılan yalıtım uygulamalarındaki sonuçlar ülkemizdeki işçilik kalitesi de göz önüne alındığında beklenen performansta olamıyor. Dayanıklılık (durability) özelliği, bina ömrü boyunca aynı performansın sürdürülmesi konularının göz ardı edilmesi nedeniyle uygulamalar başarısız oluyor ve bu uygulamadan orta ve uzun dönemde vazgeçilebiliyor. Bu nedenle denetim mekanizmasının sağlıklı işlemesi için gerekli çalışmaların acilen yapılması gerekiyor.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği standart eksikliği ile mücadele etmek amacıyla çeşitli çalışmalarda bulunarak sektöre büyük bir katkı sağlıyor. Derneğin standardizasyon faaliyetleri arasında; kısaca XPS olarak adlandırılan Ekstrüde Polistren ısı yalıtım malzemeleri ve uygulamaları konusunda mevcut standartların güncelleşmesi ve ihtiyaca uygun şekilde geliştirilmesi, mevcut olmayanlar için yeni standartlar hazırlanması konularında düzenleme yapan kamu kurumları ile temaslar kurularak önerilerde bulunulması ve düzenleme çalışmalarına sektörü temsilen katılmak yer alıyor.

İlgili merciler tarafından standartları belirlenmiş XPS (TS 11989 EN 13164) yalıtım malzemeleri konusunda üyelerini ve ilgilileri bilgilendiren dernek, XPS yalıtım malzeme ve uygulamalarının belirlenmiş standartlara uygun şekilde yapılması konusunda denetim birimleri ve kurumları ile işbirliği ortamı oluşturmak için faaliyetlerde bulunuyor. Tüm bu konularda sektörün ve kamuoyunun bilinçlenmesi için de faaliyetler yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isi-yalitimi-sektorunun-en-onemli-sorunu-merdiven-alti-uretim_56612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!