Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Işıkara: Deprem Gerçeği Unutulmaya Başlandı

Afetlerin ve özellikle depremin ekonomi kadar önemli sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara “Geçmişte, deprem konusunda büyük felaket

Zamanb>Afetlerin ve özellikle depremin ekonomi kadar önemli sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara “Geçmişte, deprem konusunda büyük felaketler yaşandı. Ama, ne yazık ki, ülkemizde halen ulusal afet yönetim stratejisi yok.” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, deprem gerçeğinin unutulmaya başladığını söyledi. Prof. Işıkara, Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nce İzmit’teki Grand Yükseliş Otel’de düzenlenen Deprem Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, afetlerin ve özellikle depremin ekonomi kadar önemli sorun olduğunu belirterek, “Geçmişte, deprem konusunda büyük felaketler yaşandı. Ama, ne yazık ki, ülkemizde halen ulusal afet yönetim stratejisi yok.” dedi.

Depremde enkazın nasıl kaldırılacağı ya da nasıl can kurtarılacağının öğrenilmesinin yerine enkazda nasıl kalınmayacağının çalışmalarının yapılmasının gerektiğini anlatan Işıkara, “Türkiye’nin afet yönetimini mutlaka öğrenmesi ve uygulaması gerekir. Nasıl dış politika stratejimiz, nasıl savunma stratejimiz varsa ulusal afet yönetim stratejimiz de olmalı. Muhtemel deprem için kent planı, depreme dayanıklı bina, zayıf binaların güçlendirilmesi, deprem sonrası arama kurtarma, barınma, acil yardım ve eğitim çalışmaları yapılmalı.

Afet eğitimi zorunlu olmalı

Bu çalışmalarda herkese görev düşüyor. Yerel yönetimler oy için imar affı yapmamalı, sivil toplum kuruluşları karar mercilerine yardımcı olmalı, medya eğitici görevini üstlenmeli, bilim adamları kamuoyuna mesaj verirken sorumlu davranmalıdır.

Her şeyden önemlisi de, afet eğitimi okullarda zorunlu kılınmalıdır. Ülkemizde yılda 6,0 büyüklüğünde deprem olma riski yüzde 63 dolayındadır. Bunun hem ekonomik hem de sosyal hasarı olmaktadır. Bunları düşünerek, önlemleri almalıyız.”

Vali Erdal Ata da, sempozyumdaki bilgilerin mutlaka yaşama geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Son 10 yıl içindeki depremlerde, ülkemiz maddi ve manevi kayıplar verdi. Buna rağmen, afetlere halen gereken önem verilmemektedir.” dedi.

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuğlu da, Marmara depreminde, üniversite olarak büyük yara aldıklarını ve fiziki yapılarının yüzde 70 oranında yok olduğunu hatırlatarak, ‘’Buna rağmen, kısa sürede toparlanan üniversitemiz, yeni yerleşkesi Umuttepe’ye 2 yıl sonra bazı bölümleri taşıyabilecek duruma geldi.” dedi.

138 ayrı bildirinin sunulacağı 3 gün sürecek sempozyuma, 27 üniversite, 7 özel ve 4 kamu kuruluşundan 300’ün üzerinde bilim adamı katılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isikara-deprem-gercegi-unutulmaya-baslandi_3621.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!