Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İskeledeki Sağlık Malzemesi Tsunami Gelince Ne İşe Yarar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), deprem ve tsunami felaketlerini içeren dehşet tablosunu multivizyon gösterisiyle TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’na sundu. AKOM, İstanbul’un ilçeler bazında risk haritasını da açıkladı. Trajik olan ise 6 metrelik tsunami beklentisine rağmen iskelelere sağlık malzemesi depolanması.

Hürriyet Gazetesi
İskeledeki Sağlık Malzemesi Tsunami Gelince Ne İşe Yarar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), deprem ve tsunami felaketlerini içeren dehşet tablosunu multivizyon gösterisiyle TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’na sundu.

AKOM, İstanbul’un ilçeler bazında risk haritasını da açıkladı. Trajik olan ise 6 metrelik tsunami beklentisine rağmen iskelelere sağlık malzemesi depolanması

İstanbul’da olası büyük deprem sırasında yaşanacaklar TBMM’de Deprem Araştırma Komisyonu’na sunuldu. Komisyon Başkanı İdris Güllüce’nin, “Okuduğumdan beri uykularım kaçıyor” dediği rapor ve afet hazırlıkları Meclis’te görüşüldü.

AKOM yöneticileri, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ortak yürütülen Deprem Risk Analizi çalışmasını “bilimsel tespitler” olarak komisyona sunup önlemleri anlattı. AKOM’un sunduğu bilgiler şöyle:

Dokuz milyon mağdur

Yaklaşık 750 bin binada bulunan 3 milyon 40 bin hanede 9 milyon kişi etkilenecek. 50 bin ile 60 bin ağır hasarlı bina, 500 bin ile 600 bin civarında evsiz aile, 70 bin ile 90 bin civarında ölü olacak. 120 bin ile 130 bin ağır, 400 bin hafif yaralı olacak. 1000 ile 2000 noktada su sızıntısı, 30 bin doğalgaz kutusunda gaz çıkışı meydana gelecek.

Elektrik kablolarının yüzde 3’ünde kopma, 140 milyon ton enkaz, 40 milyar dolar civarında maddi kayıp olacak. 1 milyon kişi için kurtarma operasyonu gerekecek. 330 bin çadıra ihtiyaç duyulacak.

20 il yardım edecek

İstanbul Valiliği, 20 il valiliği ile yardım ve işbirliği protokolü imzaladı. Deprem anında İstanbul’ a yardıma koşacak iller şunlar:

Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İzmir, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Düzce.

Uydudan haberleşme

17 Ağustos 1999’daki haberleşme sorunundan dersler çıkarıldı. İki operatörden 78 uydu telefonu ile üç ayrı yoldan alternatif internet erişimi kuruldu. Son sistem haberleşme cihazlarıyla donatılmış mobil komuta aracı ve hareketli canlı yayın araçlarıyla haberleşme yürütülecek. 4’er uydu telefonu ile 10 haberleşme aracı görev yapacak. Önem taşıyan 411 kavşağın görüntüsü, yüksek noktalara yerleştirilen 14 özel nitelikli kamera ile afet anında izlenecek.

16 bin mezar hazır

Din hizmetlerinde 161 cenaze aracı, 6 mobil morg ve gasilhane hazırlandı. Pendik’te 6 bin 600 hazır beton lahit mezar yapıldı. İkitelli Başakşehir’de 10 bin hazır beton lahit mezar yapılıyor.

Araçlara el konulacak

2 bin 841 İETT otobüsü ve 2 bin 82 özel halk otobüsünün yanı sıra İETT’nin diğer araçları ve İstanbul Belediyesi ile iş yapan müteahhit firmaların araçları ulaşım, kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları için kullanılacak. Bu amaçla gerekli protokoller yapıldı. 400 sivil su tanker sahibine, depremde araçlarının kullanılacağı bildirildi.

5 milyon ekmek

86 iskele, 33 vapur, 16 araba vapuru, motorbot, 6 hizmet aracı, 25 deniz otobüsü ve 8 hızlı feribota sağlık malzemeleri yerleştirildi. Bir mobil mutfak, mobil fırın aracı hazırlandı. Halk Ekmek Fabrikası, depremde 5 milyon ekmeği depolayıp dağıtacak şekilde planlama yaptı.

Riskli 10 ilçe

Deprem riski en fazla olan ilçe Küçükçekmece, en güvenlisi Çatalca. Diğer riskli 9 ilçe şöyle: Eminönü, Fatih, Beyoğlu, Zeytinburnu, Bakırköy, Bahçelievler, Avcılar, Bayrampaşa ve Güngören. Zeytinburnu’nda 16 bin, Fatih’te 27 bin, Küçükçekmece’de 51 bin, Bayrampaşa, Güngören ve Bahçelievler’de 50 bin olmak üzere 144 bin bina incelendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iskeledeki-saglik-malzemesi-tsunami-gelince-ne-ise-yarar-_76832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!