Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş: “Deprem Riskine Karşı Gerekli Çalışmaları Yaptık”

İstanbul’da olası bir depremin getireceği sonuçların bertaraf edilmesi için ortaya konacak refleks konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Topbaş, “Yüz civarında helikopter pisti yaptık. Deniz yoluyla ambulans tahliyeleri, toplanma alanları, çadır bölgeleri gibi yerlerin tespitlerini de yaptık” dedi.

ibb.gov.tr
Topbaş: “Deprem Riskine Karşı Gerekli Çalışmaları Yaptık”

stanbul’da olası bir depremin getireceği sonuçların bertaraf edilmesi için ortaya konacak refleks konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Topbaş, “Yüz civarında helikopter pisti yaptık. Deniz yoluyla ambulans tahliyeleri, toplanma alanları, çadır bölgeleri gibi yerlerin tespitlerini de yaptık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nün yeni binası ile yeni cihazların hizmete alınmasıyla ilgili törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin “Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) tsunami önlemleri aldığı” yönündeki haberlerle ilgili sorunsu cevaplayan Başkan Kadir Topbaş, şunları kaydetti;

“İstanbul için değişik açılardan olası deprem senaryoları yapıldı. İstanbul'da olası bir depremin getireceği sonuçların bertaraf edilmesi konusunda nasıl bir refleks ortaya konacağı çalışmaları yapıldı. 100 civarında helikopter pisti yaptık. Deniz yoluyla ambulans tahliyeleri, toplanma alanları, çadır bölgeleri gibi konularda da senaryolarımı hazır. Bu çalışmaları Deprem Müdürlüğümüz yaptı ve bunlar, AKOM’a teslim edildi. Hazırlanan raporu zaman zaman güncelliyoruz. Şehre sonradan ilave olan bölgelerde nasıl hareket etmek lazım, bunları devamlı güncelleştiriyoruz.”

Başkan Topbaş, olası bir deprem durumu için belirlenen güvenli yol güzergahları ile ilgili soruya da şu cevabı verdi:

“Bununla ilgili İstanbul'un ana arterleri başta olmak üzere ve arterler dediğimiz büyük yolları, mahalle aralarını, ilçelerdeki geniş yolları kastediyoruz. Buralarda parklanmaların olmaması lazım. Buraların daha aktif ve açık olması gerekiyor. Bu, böyle bir sıkıntı yaşandığı zaman kurtarma ekiplerinin araç ve gereçlerinin ulaşımı açısından önemli. Diğer taraftan semt pazarlarının işgal ettiği alanlar var ki bunları artık ilçe belediyelerimiz imkan dahilinde otoparklar içerisinde toplamaya veya meydanlara taşımaya başladılar. Bunların hepsinin senaryosu yapıldı. Buna göre adımlar atıldı. Bu çalışmalar sürmekte ve bir plan çerçevesinde yapılıyor.”

Aynı törende yer alan İstanbul Valisi Muammer Güler de olası bir depremle ilgili Valiliğin, Büyükşehir Belediyesinin ve diğer kurumların yaptıkları çok sayıda çalışma olduğunu belirterek, 19 Şubat’ta saat 14.30’da Valilikte düzenlenecek toplantıda konuyla ilgili TBMM Araştırma Komisyonuna brifing verileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbas-deprem-riskine-karsi-gerekli-calismalari-yaptik-_76819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!