Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İslam Sanatlarının En Büyük Müzesi

Kahire’de, bir zamanlar dünyanın en büyük İslam sanatları müzesi kabul edilen kurum, yedi yıllık bir çalışmanın ardından yeniden açılıyor. Yapı; İtalyan Alfonso Manescalo tarafından 20. yüzyılın başlarında tasarlanmıştı ve aralarında sandukalar, işlemeli kapılar, ahşap paravanlar, kaftanlar, kilimler ve seramik eserlerin olduğu binlerce parçayı

Radikal Gazetesi
İslam Sanatlarının En Büyük Müzesi

STRONG>Kahire’de, bir zamanlar dünyanın en büyük İslam sanatları müzesi kabul edilen kurum, yedi yıllık bir çalışmanın ardından yeniden açılıyor.

Üç bin yıldan fazladır varlığını koruyan Giza’daki piramitler ve Luxor Tapınakları Mısır’ın gözdeleri. Antik kültürel mirası turist akınına uğrarken, 7. yüzyılda Mısır’a varan İslam’la birlikte gelişen sanat bir süredir unutulmuş vaziyetteydi. 2003 yılında kapanmadan önce sadece birkaç yüz meraklı ziyaretçisi olan müze, aslında Mısır’ın çılgın başkentinin kalbinde gürültülü bir yolun üzerinde.

Kent merkezindeki tarihi yapı

Yapı; İtalyan Alfonso Manescalo tarafından 20. yüzyılın başlarında tasarlanmıştı ve aralarında sandukalar, işlemeli kapılar, ahşap paravanlar, kaftanlar, kilimler ve seramik eserlerin olduğu binlerce parçayı içeriyordu.

Zamanla, duvarları depremlerle çatladı, ziyaretçisi iyice azaldı ve yenilenme zorunluluğu ortaya çıktı. Kapalı kaldığı süre boyunca, Katar’da ünlü Çinli Amerikan mimar Pei’nin tasarladığı rakip bir İslam sanatları müzesi açıldı ve şimdi herkes onu biliyor. Ama belli ki Kahire Müzesi de tekrar kendini gösterecek. Kahire müzesinin genel müdürü Mohammed Abbas Selim; Reuters’e ‘Müzemiz yaşlıydı ve duvarlarının güçlendirilmeye ihtiyacı vardı ya da çökecekti’ dedi. Koleksiyondaki 80 bin parçanın içinden 1700 tanesi yenilenen müzede sergilenecek. (Reuters)


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/islam-sanatlarinin-en-buyuk-muzesi_81765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!