Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İsmet Acar: Yıkım Kararı Verilmedi

İsmet Acar, Danıştay'ın kendisi aleyhine verdiği kararın basında "Danıştay Son Noktayı Koydu" şeklinde çıkmasının gerçeği yansıtmadığını, verilen kararın yıkım kararı olmayıp sadece Acaristanbul'da inşaatların sürdürülmesine engel koyduğunu belirtti.

Cumhuriyet Gazetesi
1


carlar Şirketler Kurulu'nun Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Danıştay'ın kendisi aleyhine verdiği kararın basında "Danıştay Son Noktayı Koydu" şeklinde çıkmasının gerçeği yansıtmadığını, verilen kararın yıkım kararı olmayıp sadece Acaristanbul'da inşaatların sürdürülmesine engel koyduğunu belirtti.

Acar, yaptığı yazılı açıklamada İstanbul'da onbinlerce ruhsatsız, hazine ve vakıf arsalarında, 2/B arazilerinde, devlet ormanları içerisinde yapılan, hatta mahkeme kararları ile yıkılması kararlaştırılan yerlerin yıkılması gündeme gelmezken, tapulu mülkünde yasal sınırlar içerisinde Belediyesince verilen yapı ruhsatı ve eklerine uygun olarak yapılan yerlerin yıkılmak istenmesinin nedenini gerçekten anlayamadığını dile getirdi.

TMMOB İstanbul Mimarlar Odası ve iki kişi tarafından İstanbul 3. İdare Mahkemesi nezdinde iki dava açıldığını anımsatan İsmet Acar, SİT derecelendirmesi ile ilgili davanın mahkeme tarafından reddedildiğini, Beykoz Belediyesi aleyhinde yapı ruhsatlarının iptali için aynı mahkemede açılan davada ise mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirterek " karar 07.11.2005 tarihinde tebliğ edilir edilmez inşaatları durdurduk" dedi.

İsmet Acar, daha sonra mahkemenin bu davayı kabul ettiğini ve yapı ruhsatlarının iptaline karar verdiğini belirterek şu görüşleri öne sürdü:

"Doğal olarak Belediye bu kararı temyiz etmiş olup müdahil sıfatı ile de mülk sahibi Acarlar A.Ş temyiz etmiştir. Danıştay talep edilen yürütmeyi durdurma kararını reddetmiş, bu redde karşı yapılan ikinci itirazı da reddetmiş olup, ruhsat iptali ile ilgili kararını vermemiştir. Yargının vereceği her türlü karara saygılıyız. Acaristanbul'da toplam TAKS yollar dahil yüzde 5.99, yollar hariç yüzde 4.55'tir. Yürütmeyi durdurma kararından önce yapılaşmaya başlanan binaların TAKS oranı yüzde 1 bile değildir. Aksini ispat edene Serdaroğlu Çiftliğinin tapusunu devir etmeyi peşinen kabul ve taahüt ediyorum. Tapulu mülkümüzü devlet ormanı gibi göstererek basında yargısız infaz edilmeminin hesabını yasal yollardan arayacağımı herkes bilmelidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ismet-acar-yikim-karari-verilmedi_50452.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • eski bir belediye meclis üyesi ve encümeni olarak acaristanbulla ilgili projenizi destekliyorum BAŞARILAR YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!