Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İspanyollardan Çeşme'ye Rüzgar Santralı

İspanyol Enerji devi Iberdrola, Türkiye'de 1 milyar 100 milyon dolar değerinde 1000 megawattlık rüzgar santralı kuracak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay İspanyol şirketin bu yatırımı yapmak istediğini açıkladı.

Akşam Gazetesispanyol Enerji devi Iberdrola, Türkiye'de 1 milyar 100 milyon dolar değerinde 1000 megawattlık rüzgar santralı kuracak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay İspanyol şirketin bu yatırımı yapmak istediğini açıkladı. İzmir Çeşme'de Enerco, Polat ve Demirer ortaklığıyla kurulan 39.2 megawatt gücündeki 49 rüzgar panelini inceleyen Yusuf Günay, Türkiye'deki mevcut rüzgar kurulu gücünün 20 megawatt civarında bulunduğunu ve yapılan yatırımlarla bunun 2008 yılı başında 230 megawatta çıkacağını söyledi.

Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirer de gerçekleştirdikleri ortak yatırımla 100 bin kişinin daha rüzgar enerjisinden faydalanabileceğini belirterek, 'Çeşme, yaz-kış elektriğini rüzgardan elde edecek' diye konuştu.

10 milyar Euro gerekli
Demirer, Türkiye'de rüzgar enerjisinin toplam kurulu gücün yüzde 20'sine ulaşması gerektiğini ve hükümetin vizyonunun da bu yönde olduğunu belirtti. Demirer, bunun için gerekli olan 10 bin megawattlık rüzgar santralı yatırımı için toplam 10 milyar euroluk bir yatırım gerektiğini ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ispanyollardan-cesmeye-ruzgar-santrali_49360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!