Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşsizlik 34 İlde Kırmızı Alarm Veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa illere göre işsizlik, istihdam ve işgücüne katılım oranlarını açıkladı. Dün açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde 2008 yılında ortalama işsizlik oranı yüzde 11 olurken 34 ilde işsizlik oranı ortalamanın üstünde, 47 ilde ise altında kaldı. İşsizlik oranının en yüksek olduğu il Şırnak olarak belirlendi.

Referans Gazetesi
İşsizlik 34 İlde Kırmızı Alarm Veriyor

Türkiye'de 34 ilde işsizlik oranı, ortalamanın çok üzerinde. İşsizliğin en yüksek olduğu yer yüzde 22,1 ile Şırnak, en düşük olduğu il yüzde 3,7 ile Ardahan. İş gücüne katılım ve istihdam oranında Rize ise tüm illeri geride bıraktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa illere göre işsizlik, istihdam ve işgücüne katılım oranlarını açıkladı. Dün açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde 2008 yılında ortalama işsizlik oranı yüzde 11 olurken 34 ilde işsizlik oranı ortalamanın üstünde, 47 ilde ise altında kaldı. İşsizlik oranının en yüksek olduğu il Şırnak olarak belirlendi. Şırnak'ı yüzde 20,5 ile Adana, yüzde 18,3 ile Hakkarı ve yüzde 17,9 ile Siirt ve Tunceli izledi. İşsizliğin en az olduğu il ise yüzde 3,7 ile Ardahan. Ardahan'ı yüzde 4,1 ile Kars, yüzde 4,7 ile Bayburt, yüzde 4,9 ile Ordu ve yüzde 5 ile Gümüşhane takip ediyor.
 
3 büyük il ortalamaya yakın

Türkiye'nin en büyük üç ilinde işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. İşsizlik oranı İstanbul'da yüzde 11,2, Ankara ve İzmir'de ise yüzde 11,8 olarak belirlendi. TÜİK'in nüfus istatistiklerine göre 12.7 milyon kişilik İstanbul'da 661 bin 268 işsiz bulunuyor. Ankara'da 241 bin 548, İzmir'de ise 202 bin 462 işsiz var.

Doğu Karadeniz illeri işgücüne katılım oranı ve istihdam oranında ilk sıraları paylaşıyor. İşgücüne katılım oranı ve istihdam oranında Rize Türkiye birincisi. İşgücüne katılım oranı ilde yüzde 66,3, istihdam oranı ise yüzde 62,8. Bu verilerle Rize'de işsizlik oranı yüzde 5,2 seviyesinde kaldı. Rize'yi yüzde 65,4'lük işgücüne katılım oranı ve yüzde 62,2'lik istihdam oranı ile Gümüşhane izledi. Gümüşhane'de işsizlik oranı ise yüzde yüzde 5. Yine bir Doğu Karadeniz Bölgesi ili Artvin yüzde 62,5'lik işgücüne katılım oranı ve yüzde 58,9'luk istihdam oranıyla üçüncülüğü aldı. Artvin'de işsizlik oranı yüzde 5,7 seviyesinde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/issizlik-34-ilde-kirmizi-alarm-veriyor_75219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!