Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul, 2010 Kültür Başkenti

yapi.com.tr
İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti

b>İstanbul 2010 Girişim Grubu'nun, 2000 yılından beri devam eden çabaları ilk meyvesini verdi. İstanbul'un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle ilgili önemli aşamalardan biri sonuçlandı. Uluslararası jüri, Brüksel'de yaptığı basın toplantısında İstanbul'u, Pecs ve Essen ile birlikte 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçtiğini açıkladı.

Kısaca İstanbul'un adaylık süreci
2000 yılında alınan kararla Avrupa Kültür başkenti ünvanı, 2005 - 2019 yılları arasında AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmişti. Bu kararla İstanbul, 2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti adayı olarak başvurma şansını yakaladı. Aynı yıl 13 sivil toplum kuruluşundan oluşan Girişim Grubu çalışmalarına başladı.

Kentin kültür ve sanat insanları, akademisyenler, yöneticiler ve yeni STK temsilcilerinin katılımıyla genişleyen Girişim Grubu, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın da desteklerini alarak İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesi için ortak bir dosya hazırladı. "İstanbul: 4 Elementin Kenti" başlıklı dosya 13 Aralık 2005'te, Brüksel'de Avrupa Konseyi'nin Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü'ne sunuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010-avrupa-kultur-baskenti_44583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!