Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un Kültür Başkentliği 15 Nisan’da Belli Olacak

İstanbul’un Kültür Başkentliği 15 Nisan’da Belli Olacak

Zaman Gazetesi
İstanbul’un Kültür Başkentliği 15 Nisan’da Belli Olacak

b>Avrupa Birliği Komisyonu, İstanbul’un kültür başkentliği ile ilgili kararını 15 Nisan’a kadar açıklayacak. Sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları işbirliği ile oluşturulan Girişim Grubu, İstanbul’un, 2010 yılında Avrupa’nın Kültür başkenti olması için gerekli çalışmalarını tamamladı.

Son karar AB Komisyonu tarafından 15 Nisan tarihine kadar verilecek. İstanbul, kültür başkentliği için Kiev’le yarışacak. Avrupalılar, adaylık sürecinde, Türkiye’ye; “Kültür başkenti olursanız kendi insanınıza, Avrupa’ya ne vereceksiniz?” sorusunu yöneltti. Girişim Grubu da bu soruya hazırladığı dosya ile cevap verdi. Bu kapsamda, söz konusu bölgelerde yaşayan çocukların müzelere taşınması, bir çocuk müzesinin kurulması, bir TIR’ın üzerine orkestraların, tiyatroların yerleştirilerek, bu bölgelere gönderilmesi gibi projelerin yer aldığı dosya şubat ayında AB Komisyonu’na sunuldu.

Komisyon, Ukrayna’nın Kiev şehri ile birlikte İstanbul için hazırlanan dosyayı değerlendirecek. İstanbul’un bu hakkı kazanması halinde, dosyada yer alan projeler için Türkiye’ye maddi destek sağlanacak. Ayrıca, İstanbul’un, Avrupa ülkelerinde tanıtımı yapılacak. AB kültür başkentleri, genelde AB’ye üye ülkeler arasından seçiliyor. Her yıl, iki ülkeden iki şehir başkent oluyor. Son yıllarda AB’ye üye olmayan ülkeler arasından da kültür başkenti seçildi. Türkiye de bu uygulamayı fırsat bilerek adaylığını açıkladı. 2010 yılı için AB’ye üye olmayan Ukrayna ve Türkiye, başkentlik için yarışacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-kultur-baskentligi-15-nisanda-belli-olacak_44188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!