Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İstanbul 2010 için Ortak Çabaya İhtiyacı Var"

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde "Sahne Senin İstanbul" sloganıyla sürdürülen çalışma ve projelerin kültür-sanat, iş, iletişim dünyası ve yabancı misyon temsilcileriyle paylaşılması amacıyla planlanan bir dizi tanıtım toplantısının 2'ncisi iş dünyasından temsilcilerin katılımıyla Swissotel'de yapıldı.

CNN Türk
"İstanbul 2010 için Ortak Çabaya İhtiyacı Var"

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde "Sahne Senin İstanbul" sloganıyla sürdürülen çalışma ve projelerin kültür-sanat, iş, iletişim dünyası ve yabancı misyon temsilcileriyle paylaşılması amacıyla planlanan bir dizi tanıtım toplantısının 2'ncisi iş dünyasından temsilcilerin katılımıyla Swissotel'de yapıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Nuri Çolakoğlu, çağlar boyunca birçok imparatorluk ve semavi dinlere merkez olan İstanbul'un son yıllarda eski ihtişamı ve pırıltısından bir şeyler kaybettiğini, bu kentin insanların zaaf ve ihmallerinden dolayı biraz sarsıldığını vurguladı. İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasının aslında çok önemli bir başlangıç olduğunu ifade eden Çolakoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizlere düşen, bu fırsatı değerlendirip, yeni bir başlangıç yaparak, bu görkemli kenti, silkinip kendine getirecek çalışmaları başlatmaktı. Daha da önemlisi, tarih boyunca farklı dinlerden, milliyetlerden, kültürlerden insanların bağrında barış ve huzur içinde yaşayabilmesini sağlayan, kendine özgü bir birlikte yaşama kültürü geliştiren İstanbul'un bu özelliğini kendi iç dengelerini ve barışını arayan uluslararası topluma bir örnek olarak sunmak."

Çolakoğlu, kültürel mirasın korunarak İstanbul'un çağdaş yüzünü sparlatacak, İstanbulluların kültür-sanat hayatını zenginleştirecek, kente yeni sanat alanları kazandıracak, sanatçıların dünyaya açılmalarını sağlayacak yüzlerce proje gerçekleştirileceğini de kaydetti.

Ajansın bütçesi

Ajansın 2008 yılında 280 milyon YTL olan bütçesinin 2009'da 805 milyon YTL olacağını ifade eden Çolakoğlu, bunun yüzde 70'inin kentsel uygulamalar alanındaki kalıcı projelere aktarıldığını, ayrıca 2008-2009 tanıtım bütçesinin 100 milyon YTL olarak düşünüldüğünü vurguladı. Çolakoğlu, 2010 yılının İstanbul'u için pek çok farklı alanda çalışma ve projeler yürütüldüğünü dile getirerek, "Böylesine kapsamlı ve karmaşık bir proje, ancak sivil toplum kuruluşları, yerel yönetim, merkezi hükümet, özel sektör kuruluşları ve kültür sanat dünyasının ortak çabasıyla başarıya ulaşabilir" dedi.

"Sahne Senin İstanbul" sloganıyla başlatılan tanıtım kampanyası çerçevesinde düzenlenen toplantıda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri, sahne ve gösteri sanatları yönetmeni Dikmen Gürün, görsel sanatlar yönetmeni Beral Madra, müzik ve opera yönetmeni Cem Mansur, müzik yönetmeni Garo Mafyan, edebiyat yönetmeni Ahmet Kot, geleneksel sanatlar yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu, kent kültürü yönetmeni Gürhan Ertür, çok yönlü projeler yönetmeni Serhan Ada, sinema yönetmen yardımcısı Ayşen Sever, kentsel uygulamalar direktörü Korhan Gümüş, kültürel miras ve müzeler direktörü Suay Aksoy ve dış ilişkiler direktörü Esra Nilgün Mirze tarafından anlatıldı.

Yeni döneme heyecanlı giriş

Toplantının kapanış konuşmasını yapan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, ajansın yeni döneme büyük bir heyecanla girdiğini belirterek, İstanbullular'ın bu projeyi sahiplenmelerinin kendileri için en büyük başarı olacağını söyledi. İstanbul için yıllardır bekleyen projelerin hayata geçirilmesini hedeflediklerini ifade eden Özgüç, Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenmesi, dünyanın en büyük Çin ve Japon porselenlerinin bulunduğu Topkapı Sarayı mutfaklarının restorasyonu, Theodosius Limanı projesi gibi yalnızca İstanbul'u veTürkiye'yi değil, tüm dünyayı ilgilendiren, uluslararası ölçekte projeler  üzerinde çalışıldığını belirtti.

Özgüç, iş dünyasının da bu projeyi sahiplenmesinin ve projelere destek vermesinin yeni projelerin de başlamasını sağlayacağını ifade ederek, "Bu proje İstanbul'un geri dönüşüm projesi, markalaşma projesidir. İstanbul, kendisine yapılan yatırımı fazlasıyla geri verecektir" dedi.

Toplantı dizisinin sonuncusu, 27 Kasım perşembe günü İstanbul'daki yabancı misyonun temsilcileri olan konsolosluklar ve kültür ataşeliklerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010-icin-ortak-cabaya-ihtiyaci-var_64861.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!