Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2010'a İtalyan Modeli

2010'da Avrupa Kültür Başkenti olması öngörülen İstanbul için İtalyan deneyimi esas alınacak. Konuyla ilgili seminer için İstanbul'a gelen 15 İtalyan firması, Türk firmalarla ikili görüşmeler yapıyor.

Yeni Şafak Gazetesi010'da Avrupa Kültür Başkenti olması öngörülen İstanbul için İtalyan deneyimi esas alınacak. Konuyla ilgili seminer için İstanbul'a gelen 15 İtalyan firması, Türk firmalarla ikili görüşmeler yapıyor.

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle kentteki kültürel mirasın konservasyonu ve restorasyonunda İtalya'daki deneyimden yararlanılarak karşılıklı kültürel ve teknik iş birliği kurulması amacıyla, “Kültür Mirasının Korunmasında İtalyan Mimari Restorasyon ve Kentsel Dönüşüm Deneyimleri, Malzemeleri ve Teknolojileri” konulu seminer düzenlendi.

İstanbul'u Geri Kazanma Çabası
Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda düzenlenen seminerde konuşan İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Massimo Rustico, seminer çerçevesinde 15 İtalyan firmasının İstanbul'a geldiğini ve Türk firmalarla burada ikili görüşmeler yapacaklarını söyledi.

İstanbul 2010 Girişim Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu da, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, bu projeyi “İstanbul'un geri kazanılmasının mücadelesi” olarak gördüğünü dile getirerek, bunu sağlamak için dünyadaki deneyimlerden faydalanacaklarını kaydetti.

İtalyan Ticaret Merkezi İstanbul Müdürü Roberto Luongo da, seminer çerçevesinde İtalya'daki mimari restorasyon ve kentsel dönüşüm konusundaki uzman danışmanlar, profesörler ve özel firma yetkililerinin, İtalya ve dünyada uyguladıkları teknolojik yenilikleri, kullanılan malzemeleri ve deneyimlerini Türkiye'de bu sektörde faaliyet gösteren firmalara, mimarlara, kamu yetkililerine ve üniversite camiasına aktaracağını bildirdi. Seminerde açılış konuşmalarının ardından İtalyan mimar ve mühendisler, İtalya'daki restorasyon ve kentsel yenileme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Antik ile modern örtüşecek
İtalyan Ticaret Merkezi İstanbul Müdürü Roberto Luongo, dün 350 ikili görüşme yapıldığını belirterek, bugün de tarihi mekanların gezileceğini kaydetti. Luongo, böyle bir çalışmanın çok güzel meyve vereceğine inandığını ifade ederek, “Antik dünya ile modern dünya birbiriyle örtüşecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010a-italyan-modeli_50193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!