Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2010’a Tarihini İhya Ederek Hazırlanıyor

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un '2010 Avrupa Kültür Başkentliği'ne tarihi ve kültürel eserlerini restore ederek, önemli caddelerin cephelerini düzenleyerek girmesi için bir proje hazırladı. Tarihi eserler ile caddelerin günümüz sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılması amacıyla başlatılan proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından

ibb.gov.tr
İstanbul 2010’a Tarihini İhya Ederek Hazırlanıyor

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un '2010 Avrupa Kültür Başkentliği'ne tarihi ve kültürel eserlerini restore ederek, önemli caddelerin cephelerini düzenleyerek girmesi için bir proje hazırladı. Tarihi eserler ile caddelerin günümüz sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılması amacıyla başlatılan proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından karara bağlandı.

İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun da onayladığı çalışma kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı arasında protokol imzalandı. Protokole göre restorasyon ve cephe düzenleme inşaatları Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Yapım bedelleri ise İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından karşılanacak.

Bu kapsamda; Kadıköy Hasanpaşa Gazhanesi, Fatih Gazanferağa Medrese Sebil Türbe ve Haziresi, Fatih Davutpaşa Medresesi, Eminönü Şehzade İmareti, Kadıköy Meydanı, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, Süleymaniye Cami Haziresi, Sultanahmet Hipodromu üzerinde bulunan örme sütun, Maltepe Beşçeşmeler, Feyzullah Efendi Çeşmesi, Dikit Çeşmesi, muhtelif türbeler ile Süleymaniye yenileme alanı 1.Bölge 461, 566, 568, 569, 571, 572, 619, 651, 652, 653, 658, 659, 664, 666, 668, 988 adalarda bulunan 57 adet tescilli eser restore edilecek.

Proje çerçevesinde cephe düzenlemesi yapılacak cadde ve meydanlar ise şunlar; Beşçeşmeler Meydanı, Emimönü Meydanı, Ragıp Gümüşpala Caddesi, Muratpaşa Caddesi, Bab-ı Ali Caddesi, Ankara Caddesi, Ordu Caddesi, Aksaray Caddeleri, Fatih Atatürk Bulvarı ve yakın çevresi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010a-tarihini-ihya-ederek-hazirlaniyor_65917.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!