Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2010’dan Eminönü Bölgesi için Mimari Açılım

Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Direktörlüğü; Eminönü bölgesi, Kapalıçarşı ve tarihi hanları konu alan uluslararası bir atölye çalışması düzenledi.

yapi.com.tr
3 İstanbul 2010’dan Eminönü Bölgesi için Mimari Açılım

Binlerce yıllık geçmişiyle, İstanbul’un kültürel mirası açısından özel öneme sahip Eminönü bölgesi, Kapalıçarşı ve tarihi hanlar, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projesi ile ele alınıyor. Bölgedeki zengin potansiyelin hayata geçirilmesi amacıyla başlatılan “Made in/Guide for Kapalıçarşı” projesi kapsamındaki ilk uluslararası katılımlı çalışma, “Tarihi Hanlar, Kapalıçarşı ve Yaya Bölgeleri Uluslararası Mimarlık Atölyesi”, 12–16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Almanya Siegen Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin katıldığı atölye çalışmalarının sonuçları ve projeler, 16 Haziran’da İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda yapılan sunumla sergilendi.

Farklı üniversitelerden öğrencileri buluşturan atölye çalışmalarında, bugün hala bölge ekonomisinde odak noktaları olan Tarihi Hanlar ve Kapalıçarşı bölgesi ile bunları birbirine bağlayan, binlerce yıllık ulaşım alanları, yaya güzergahları ile kamu alanları konu alındı. Bölgenin geçmişten bugüne süreklilik gösteren örüntüleri incelendi; küçük üretimin, ticaretin gelecekteki konumu, bunların esnek yapısının kent için sunduğu yenilikler ve dinamizm değerlendirildi. Kapalıçarşı’nın mutfağı konumunda olan hanların durumu dikkate alınarak, bölgedeki grift yapı ve ilişkileri de araştırıldı; hanlar için sürdürülebilir açılımlar oluşturulmasına çalışıldı.

Tarihi Yarımada’daki kamu projelerinin uluslararası bir ortamda ele alınması hedefiyle yola çıkılan projede, yerel deneyimlerle uluslararası deneyimlerin karşılaştırılmasına da önem verildi. Bu doğrultuda, çalışmanın bir diğer ayağını, öğrencilerin sahada gözlem yapmalarını sağlayan “Yerel Tasarım Atölyesi” oluşturdu. Mimar adayları bu atölyede, bölgedeki mimari çalışmaların, burada çalışan, yaşayan insanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmesine çalıştı.Atölye çalışmalarını yöneten öğretim görevlileri ise, şu isimlerden oluştu; Prof. Dr. Ulrich Exner (Siegen Üniversitesi Dekanı-Mimar), Prof. Dr. Işık Aydemir (İstanbul Ticaret Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Ebru Erdönmez (Yıldız Teknik Üniversitesi ), Y. Mimar Aslı Kıyak İngin, Y. Mimar Ebru Omay, Y. Mimar Dietrich Pressel ve Petra Klein (Siegen Üniversitesi). Eminönü Belediyesi, Kapalıçarşı Esnaflar Derneği, İnsan Yerleşimleri Derneği tarafından da desteklenen ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında gerçekleştirilecek mahalle iyileştirme projelerinden biri olan çalışma, önümüzdeki dönemlerde uygulanma fırsatı kazanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2010dan-eminonu-bolgesi-icin-mimari-acilim_62181.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Ben bu çalışmayı çok önemli bir çalışma olarak nitelendiriyorum. Ancak bu çalışmada yer alan mimar adaylarının neden adlarının yazılmadığını merak ettim. Sonuçta görünen o ki gerçekten emek verip, bir sonuca varmışlar. YANITLA
  • Balkapan Hanive Rüstem Paşa Külliyesi hakkında yapılmış bir tezim var. Hanlar Bölgesi acilen değerlendirilmeli. YANITLA
  • Bu tür çalışmalar yerel koruma bilincinin de gelişmesine katkı yapacaktır. Çalışmalarınızın devamını diliyorum. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!