Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul 2013 IDA Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak

2005 yılında kurulan IDA, tasarımı temsil eden uluslararası kuruluşlar olan Icsid, Icograda ve IFI arasındaki stratejik bir girişim. IDA, tasarım ile ilgili mesleklerin ortak çıkarlarını savunan tüm disiplinlerin ortak sesi olarak faaliyet gösteriyor. Bu anlamda tasarımcılar ve tasarımcı olmayan paydaşlar arasında bir zirve niteliğinde IDA

yapi.com.tr
İstanbul 2013 IDA Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak

005 yılında kurulan International Design Alliance: IDA (Uluslararası Tasarım Birliği), tasarımı temsil eden uluslararası kuruluşlar olan Icsid, Icograda ve IFI arasındaki stratejik bir girişim. IDA, tasarım ile ilgili mesleklerin ortak çıkarlarını savunan tüm disiplinlerin ortak sesi olarak faaliyet gösteriyor.

Bu anlamda tasarımcılar ve tasarımcı olmayan paydaşlar arasında bir zirve niteliğinde IDA tarafından gerçekleştirilen IDA Kongreleri, dünyadaki en büyük tasarım etkinliklerinden biri. Gerçekleştirilen kongrelerin amacı ise dünyanın her yerinden gelen tasarımcıların sesini bir tema çerçevesinde duyurabilmek…

İstanbul, IDA 2013 Kongresi’ne ev sahipliği yapacak şehir olarak ilan edildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nin adaylık başvurusuyla başlayan değerlendirme süreci sonrasında İstanbul, IDA İcra Kurulu tarafından oybirliğiyle seçildi.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı ve ‘IDA 2013 Kongresi İstanbul’ proje lideri Prof. Dr. Alpay Er’e göre “İstanbul yaşayan bir tasarım laboratuarı”. Alpay Er, kentin, hem hızlı bir genişleme ve çeşitlilik sergileyen tasarım ve tasarım eğitimi sektörlerinin hem de giderek artan uluslararasılaşmanın şekillendirdiği bir ‘tasarım rönesansı’na tanıklık ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Kentin tasarım dinamizmi bir yandan uygulamalı sanat okullarının açıldığı 19. yüzyılda atılan temellere dayanırken diğer yandan da İstanbul’un Batıyla Doğunun tarz ve trend alışverişi için de bir araya geldiği bir lokasyon oluşu nedeniyle, çok daha eski bir geçmişe dayanan, kentin bir nevi ‘tasarım geçidi’ olma vasfına yaslanıyor”.

2013 Kongresi için IDA tarafından İstanbul ve İTÜ’nün seçilmiş olması kentin uluslararası tasarım kimliği açısından önemli bulduğunu vurgulayan Er, “İTÜ olarak, IDA Kongresi’ne İstanbul’umuzda ev sahipliği yapacak olmanın heyecanı içindeyiz; tüm ekip üyelerimiz ve paydaşlarımız kendilerini bu organizasyonun başarısına adamış durumda”.

İstanbul, üç uluslararası ortak kuruluşu temsilen bir araya gelen IDA’nın Mark Breitenberg, ICSID Başkanı (ABD); Russell Kennedy, ICOGRADA Başkanı (Avustralya); Shashi Caan, IFI Başkanı (ABD); Prof. Soon In Lee, ICSID Gelecek Dönem Başkanı (Kore); Julia Leimei Chiu, ICOGRADA Gelecek Dönem Başkanı (Japonya); Joe Pettipas, IFI Gelecek Dönem Başkanı (Kanada); Michelle Berryman, ICSID Kurul Üyesi (ABD); Iva Babaja, ICOGRADA Başkan Yardımcısı (Hırvatistan) ve Madeline Lester, IFI Gelecek Dönem Başkanı (Avustralya) olmak üzere dokuz üyesinden oluşan İcra Kurulu tarafından seçildi.

ICSID Başkanı Mark Breitenberg İstanbul’un 3000 yılı aşkın tarihiyle bir kültür, finans ve endüstri kavşağı olduğunu ifade ediyor ve IDA Yönetim Kurulu’nun, İTÜ’nün başvuru sürecindeki dinamik sunumundan ve kuzey/güney, doğu/batı kesişmesini ‘Tasarım Lehçeleri - Design Dialects’ başlığı altında çekici bir temaya dönüştürmüş olmasından çok etkilendiğini aktarıyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin İTÜ’nün mühendislik eğitimi ve araştırma alanındaki liderliğini tasarım alanına doğru da genişletiyor oluşuna dikkat çekerek, “IDA 2013 Kongresi’ne İstanbul’da İTÜ’nün ev sahipliği yapacak olması üniversitemizin en geniş anlamda yenilikçiliğe ve tasarıma verdiği desteğin güçlü bir kanıtıdır” diyor.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, yerel ve küresel (Belçika, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İtalya, Kore, İsveç ve İngiltere başta olmak üzere) eğitim ortaklarıyla uluslararası işbirliğinde güçlü bir birikime sahip. Bölüm, araştırma alanındaki gücünü, çeşitli tasarım eğitimleri ve mesleki altyapılardan gelen 100’den fazla lisansüstü öğrencisinden alıyor. İTÜ 2001 yılından bu yana ICSID’e üye ve World Design Survey™(Dünya Tasarım Araştırması) araştırmasında da aktif olarak yer alıyor.

ICOGRADA Başkanı Russell Kennedy, İstanbul proje ekibinin, disiplinler arasında ve nezdinde tasarıma dayalı bir eşgüdüm anlayışıyla IDA Kongresi’nin amaçlarını çok net bir şekilde kavradıklarını ispatladıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Tüm seçim süreci boyunca, hayal gücümüzü ele geçirip düşünce şekilleriyle bizleri etkilemeyi başardılar”. ‘İstanbul Tasarım İttifakı / Istanbul Design Alliance’ adı altında, yalnızca tasarım profesyonelleri ve eğitimcilerini değil, aynı zamanda yerel ve merkezi yönetim temsilcilerini, endüstrinin kilit oyuncularını ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi ve bu düşünce şeklini daha da ileri taşımayı hedefliyor.

IFI Başkanı Shashi Caan’a göre İstanbul’da buluşulacak olunması 2013 senesinin IFI’nın 50. yıl dönümüne denk gelmesi anlamında önemli. Tasarım yoluyla pozitif dönüşüm sağlama amacına odaklanan tasarım uzmanları topluluğu olarak IDA Kongresi vasıtasıyla temel uzmanlık Caan’a göre çok daha geniş bir kitleye ulaştırılacak.

IDA’nın önümüzdeki Nisan ayında Montreal’de yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında Kongre Anlaşmasının imzalanmasıyla, İTÜ resmen uluslararası alanda çalışmalara başlayacak. İTÜ, 24-26 Ekim tarihlerinde Taipei, Tayvan’da (Çin Taipei) gerçekleştirilecek olan 2011 IDA Kongresi’nin açılış töreninde 2013 IDA İstanbul Kongresi’ni 3000 delegeye duyuracak ve IDA’nın her bir ortağının Genel Kurulunda da ayrıca sunumlar yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-2013-ida-kongresine-ev-sahipligi-yapacak_86039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!