Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Anakent'ten Proje Atağı

İstanbul'da toplanan 10 bin ton çöpü elektrik enerjisine çevirerek para kazanan Anakent Belediyesi şimdi de rüzgardan elektrik enerjisi üretmeye ha

Dünyab>İstanbul'da toplanan 10 bin ton çöpü elektrik enerjisine çevirerek para kazanan Anakent Belediyesi şimdi de rüzgardan elektrik enerjisi üretmeye hazırlanıyor.
Anakent Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna, çöpteki metan gazından üretilen elektrik enerjisinde 50 milyon dolarlık bir potansiyel olduğunu belirtirken, rüzgardan eneji üretimi konusunda ise fizibilite çalışmalarına başladıklarını belirten Anakent Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, DÜNYA'ya yaptığı açıklamada, İstanbul'un çöp, ulaşım, göç vb konulardaki sorunlarına bugüne kadar getirdikleri çözümleri ve yeni projelerini anlattı. Modern çöp toplama sistemleri geliştirerek özellikle İstanbul'un çöp probleminde önemli mesafeler katettiklerini belirten Gürtuna, "Çöpü kaynağında ayrıştırmaya başladık. Ayrıca çöpün geri dönüşümünü sağlayacak sistemler geliştirdik. Dünyanın en büyük geri dönüşüm tesislerini kurduk. Metal, plastik ve kağıt gibi geri dönüşüm imkanı olanları ayrı paketlerle ilgili noktalara satıp para kazanıyoruz. Organik kısımdan da kompostlaştırma yapıp, gübre üretiyoruz. Bunu da İstanbul'u yeşillendirme çalışmalarında kullanıyoruz" dedi.

Ayrıca Kemerburgaz'da çöpteki metan gazından elektrik üretebilecek fizibilite merkezi de kurduklarını kaydeden Gürtuna, şöyle devam etti:

"Böylece hem çöpümüzü geri kazanıyoruz, hem de ülkenin enerji sıkıntısına bir katkıda bulunmuş oluyoruz. Bizim İstanbul'da topladığımız çöp miktarı 10 bin tondur. Bu rakam Hollanda'da, İsveç'te toplanan çöplerden daha fazladır, ülke bazında. Bunlar bir değerdir, bir kaynaktır. Biz çöpümüzü sokağa atma yerine, çöpümüzden İstanbul'da güller açtırıyoruz ve lambaları yaktırıp elektrik enerjisine döndürüyoruz. Randıman zamanla arttıkça olacak ama, en azından bizim avantajımız, kârımız var. Bir kaç sene içerisinde 50 milyon dolarlık bir avantajımızın olacağını tahmin ediyorum."

Sıra rüzgar enerjisinde

Çöp enerjisinin yanısıra rüzgardan elektrik enerjisi üretmeyi de plandıklarını açıklayan Gürtuna, "Bunun fizibilitesini yaptırıyoruz. Rüzgardan elektrik enerjisi üreterek, entegre tesisleri, Elektrik İdaresi ile mahsuplaşmak istiyoruz. Özellikle sitelerin ve İSKİ'nin büyük tesislerinin olduğu yerde konjenerasyon dediğimiz doğalgazdan elektrik enerjisi üretme dediğimiz etüdün çalışmalarını yapıyoruz. Bunları biz kendimiz para harcayarak değil, vakıflar kurarak özel sektör ile yapmak istiyoruz" dedi.

İstanbul'un ön önemli sorunları arasında yer alan çevre kirliliğine de değinen İstanbul Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, çevreyi kirleten fabrikaların hepsini şehirden tasfiye ettiklerini söyledi. Gürtuna, "Hatta bırakın fabrikaları kirletici küçük el sanatlarını bile tasfiye ediyoruz. İşte bakırcılar, altıncılar, dökmeciler gibi. Yani sokağa su boşaltan, kanalizasyon sistemini deforme edecek atıkları olanları tasfiye ediyoruz. Küçük imalathaneleri, İkitelli ve Ümraniye gibi sanayi sitelerine kaydırıyoruz. Dolayısıyla küçük imalathaneleri de kaldırıyoruz" diye konuştu.

Gürtuna, İstanbul'da hem işsizliği önlemek hem de geleneksel sanatları canlandırabilmek için çeşitli projeler geliştirdiklerini söyledi. Cam sanatını geliştirmek ve yaşayan cam ustalarının devamını sağlamak amacıyla cam köy projesinin yanı sıra seramik köy ve halı köy projelerinin de bulunduğunu kaydeden Gürtuna, "Böyle şehir içerisinde özellikle çevre oluşumlarında genç kızlarımızın, genç erkeklerimizin el emeğini değerlendirmek bakımından böyle çalışmalar düşünüyorduk ve bunlar için bir satış yerleri planladık. Hatta biri Bakırköy'de açıldı geçen hafta. Belki semt pazarlarına ilaveler düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) ile görüşmelerimiz vardı; hibe, kredi tarzında. Oradan bir ön haber geldi şimdi, o sevindirici. Dünya Bankası ile de çalışmalarımız var. Bu tür projeleri geliştirip, artıracağız"dedi.

Ulaşım projeleri

Ulaşım probleminin çözümüne yönelik de önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Gürtuna, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kavşak sayısı 70'i aştı. 30 tanesine bu sene başlıyoruz. Yeni yollar, by-pass viyadükleri vs gibi çalışmalar yapıyoruz, ama ulaşımda henüz netice almadık. Büyük mesafe katettik. Her yıl ulaşımda seyreden araç sayısı 200-225 bin artmasına rağmen biz trafikte geçen süreyi düşürdük. Projelerimizi tam olarak tamamlamadığımız halde bu çok önemli bir başarıdır. 2005 yılına kadar tüm çalışmalarımızı tamamlayacağız. Şu anda acil olarak çözdüğümüz ve çözmeye devam ettiğimiz konumuz ulaşımda trafik sorunudur. Bunun zorluğu şurada dev projeler gerekiyor. Kaynak yutuyor. Bir metro hattı 1 milyor dolar. Birçok yerde biz bu çalışmayı yapmak zorundayız. Milyarlarca dolarlık giderimiz sadece metro hatlarından oluyor. Dünyanın her yerinde metro hatlarını merkezi hükümetler yapar, İstanbul'da belediye olarak biz yürütüyoruz."

Kanun beklentisi

Gürtuna, Yerel Yönetim Kanunu'na ilişkin ise şu görüşleri dile getirdi: "Yerel Yönetim Kanunu'nun bizi rahatlatmasını bekliyoruz ama, henüz ne çıkacağı belli değil. Sayın bakanların ifadesi çok radikal, çok köklü değişimlerin olacağını söylüyorlar biz de o beklentideyiz. İdari vesayet son derece azaltılacak, sembolik hale getirilecek. Kendi kararlarımızı verebilir hale geleceğiz. Kendi kaynaklarımızı oluşturma konusunda kendi kapasitemizi oluşturma kabiliyetimiz olacak. İstanbul'da vaya başka şehirlerde o şehri kullananlardan yeni kaynakların oluşması sağlanacak. Kültür sanat konusunda kanun dar çerçevesine sıkışıp kalmayacağız, daha geniş alanlarda faaliyet yürütebileceğiz."

Mezarlıklara internetten ulaşım imkanı

İstanbul Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, mezarlıklar konusunda da önemli projeleri olduğunun altını çizerek Zincirlikuyu, Pir Sultan ve Karacaahmet gibi tarihi değeri olan mezarlıkların bakımı ve düzenlenmesinin yanı sıra mezarlıklara sürekli görüntü alabilen kameralar yerleştireceklerini söyledi. Gürtuna, şöyle devam etti:

"Yani bilgisayar ortamında hangi mezarın, hangi parselde olduğunu vatandaş görebilecek. Ziyarete gittiğinde hemen bulabilecek. Hem de internet ortamında sadece rakamsal bazda değil, aynı zamanda görüntülü bir biçimde takibini sağlayacağız. Yani bir yakınınızın durumunu kamera ile internet ortamından takibini yapabileceksiniz. Yeni mezarlık yerleri açıyoruz. İstanbul'un beş ayrı yerinde buraları son derece planlı, düzgün bir şekilde kullanıma hazırlayacağız. Buraları da yine bilgisayar ortamında değerlendirme imkanı vereceğiz. Buralardan aile mezarlıkları satın almak isteyenlere daha işin başında mezarlık yerleri satacağız. Çekmece, Kilyos, Anadolu yakasında bir kaç yer. Şu anda toplu mezar yerleri yok. Yani 10 kişi, 20 kişilik bir mezar yeri istediğiniz zaman veremiyoruz. İnsanlara aile mezarlıkları tahsis edebiliriz. Belki özelleştireceğiz. Mezarlık işletmeciliğini İstanbul'da oluşturacağız. Yani teknolojiyi kullanarak, interneti kullanarak sanal alemde hizmet sunacağız."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-anakentten-proje-atagi_3684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!