Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Barosu Müdahil; Sekiz "HES"e Durdurma

Giresun'da yedi, Maçahel'de bir HES projesi hakkında daha yürütmeyi durdurma kararı verildi. Baro başkanı Kocasakal artık HES davalarına müdahil olacaklarını açıkladı; Giresun Pazarsuyu Havzası'ndan Yılmaz HES'leri "insanları sürgün etme projeleri" olarak tanımladı.

bianet.org
İstanbul Barosu Müdahil; Sekiz "HES"e Durdurma

Giresun'un Bulancak ve Piraziz ilçelerinde Pazarsuyu havzasında yapılmak istenen yedi hidroelektrik santral (HES) projesine karşı açılan davalarda Ordu İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. İstanbul Barosu'nda dün (10 Mart) düzenlenen basın toplantısında konuşan baro başkanı Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu Çevre ve Hukuk Komisyonu HES Çalışma Grubu'nun HES davalarına bundan sonra müdahil olacağını belirterek, mahkeme kararlarını kamuoyuyla paylaştı. Kocasakal, HES karşıtı mücadelenin bir insanlık meselesi olduğuna dikkat çekerek, başta Karadeniz olmak üzere tüm barolarla konuyla ilgili toplantılar düzenlemeyi planladıklarına değindi.

Çalışma grubu adına konuşan İbrahim Demirci, Serpin, Kızılev, Akçal, Tokmadin, Bozat ve Pazarsuyu dereleri üzerinde 10 adet HES projesinin planlandığını belirtti. Demirci, Giresun Bulancak-Piraziz Pazarsuyu Havası Davacıları olarak açtıkları davalar sonucu Aksu Madencilik, Ensu Elektrik, Çelikler Holding, Güngör Enerji, Getiri Enerji şirketleri tarafından planlanan Serpin HES, Çiğdem HES, Kızılev HES, Ören HES, Tokmadin HES, Zekere HES ve Kılıçlı HES projeleri hakkındaki "ÇED gerekli değildir" kararlarına karşı açtıkları davaları kazandıklarını açıkladı.

"Hayatımıza kastedenlere "Andir Galsin HES'leriniz" diyoruz"

Demirci, Doğu Karadeniz'de 2 bin 500'ü aşkın mikro HES ve 633 HES projesinin planlandığına dikkat çekerek, "çıkardığı yasalarıyla yasama, uygulamalarıyla yürütme organlarının şirketlerle işbirliği içerisinde" olduğuna dikkat çekerek tüm barolara duyarlılık çağrısı yaptı. Üretim lisanslarının iptal edilmesi talebiyle Danıştay'da davalar için hazırlık yaptıklarını da söyleyen Demirci, "Uluslar arası hukuk ilkeleri ışığında, Yaşam Hakkını savunuyoruz. Hayatımıza kast edenlere "Andir Galsin HES'leriniz diyoruz" dedi.

Ocakbaştuğ: Tüm lisanslar iptal edilinceye dek mücadele edeceğiz

Yöre halkı adına projelerle ilgili konuşma yapan Züheyla Ocakbaştuğ "İlk yüzmeyi derede öğrendik, dere sesiyle büyüdük. Tarihten silinecek geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Projelerin hepsinin üretim lisansları iptal edilinceye, hepsinden vazgeçilinceye dek mücadele edeceğiz" dedi.

Yıldırım Yılmaz da "Yanlış tarım politikalarıyla yöremiz boşaltıldı. Şimdi de barajlarla zarar veriliyor. Bu projeleri, insanları sürgün etme projeleri olarak görüyorum." diye konuştu.

Maçahel'de "açıkça hukuka aykırı"lıktan yürütmeyi durdurma

Öte yandan Rize İdare Mahkemesi, Artvin Borçka'da Maçahel Vadisi'nde Dağlar Elektrik şirketinin planladığı Sarnıç 1-2 HES projesi hakkında da "ÇED gerekli değildir kararı, açıkça hukuka aykırıdır ve kamu yararına uygun değildir" diyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-barosu-mudahil-sekiz-hese-durdurma_86238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!