Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Bereketi

Trafik geçen yıllara göre çok daha çıldırtıcı. Ulaşım işkence. Kent nefes alamıyor. Buna karşılık sürekli yeni gökdelen yapılıyor. Nerede boş alan varsa üzerine plaza, otel, alışveriş merkezi, hastane konduruluyor. Topbaş Belediyesi hiçbir rant talebini geri çevirmiyor.

Milliyet Gazetesi/Melih Aşıkrafik geçen yıllara göre çok daha çıldırtıcı. Ulaşım işkence. Kent nefes alamıyor. Buna karşılık sürekli yeni gökdelen yapılıyor. Nerede boş alan varsa üzerine plaza, otel, alışveriş merkezi, hastane konduruluyor. Topbaş Belediyesi hiçbir rant talebini geri çevirmiyor.

Küçük bir örnek...

Haber sütunlarımızda Mehmet Demirkaya'nın haberinde de okuyacaksınız... Metropolitan Sağlık A.Ş. adlı şirket İstanbul Göztepe'de, Ankara yolunun hemen yanı başında Karayolları'na ait 12 dönüm araziye göz koyuyor. Arazi, Karayolları Koruma Alanı içindedir. Ankara'da Bayındırlık Bakanlığı'nın girişimiyle arazi plan dışına çıkarılıyor. Karayolları araziyi 7,6 trilyona Metropolitan'a satıyor.

Arazi aynı zamanda İSKİ Dere Koruma Kuşağı içinde ve Yerleşime Önlemli yani deprem risklidir. Park ve idari tesis dışında inşaat yapılmasına izin yoktur.
Metropolitan şirketi bu alana üç emsal (36 bin M2) inşaat yapmak üzere plan tadili isteğiyle Anakent'e başvuruyor. Anakent Belediyesi Planlama Müdürlüğü istenen inşaat yoğunluğunu sakıncalı buluyor. Emsal yanında bodrum katlara sınırsız imar izni istenmiştir. İBB Planlama Müdürlüğü bu talebe de karşı çıkıyor.
Ama hepsi boşuna... Anakent İmar Komisyonu ve Anakent Meclisi, Planlama Müdürlüğü'nün kesin itirazına rağmen, istenen üç emsal yapı ve sınırsız bodrum iznini geçen hafta sonunda veriyor.

350 kişilik Anakent Meclisi'nde sadece CHP'li üye Hüseyin Sağ itiraz ediyor karara...
Çark böyle işliyor... Siyaset-ticaret-tarikat üçgeni en mutlu günlerini yaşıyor... Ankara'dan işi kotar, İstanbul'da araziyi ucuza kapat, Anakent Belediyesi'nin duygularına hitap ederek emsali yükselt... Bir gecede trilyonlar kazan...
Başbakan ve Belediye Başkanı da sık sık İstanbul'un yaşanmaz hale geldiğini söyleyip üzülüyorlar bu duruma... Üzülünmez mi?!

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-bereketi_58301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!