Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul, Büyük Kongreler Sıralamasında Dünya Birincisi

İstanbul, Uluslararası Kongre ve Konvensiyonlar Derneği (ICCA) istatistiklerine göre büyük kongreler sıralamasında kongre şehirleri arasında dünyada ilk sırada yer aldı.

yapi.com.tr / AA
İstanbul, Büyük Kongreler Sıralamasında Dünya Birincisi

Yapılan açıklamaya göre, dünya kongre turizminin referans dergisi İngiliz AMI Magazine, Kasım ayı sayısında 2011 yılı kongre turizmi analizini yayınladı. Buna göre İstanbul, Uluslararası Kongre ve Konvensiyonlar Derneği (ICCA) istatistiklerinde, büyük kongreler sıralamasında kongre şehirleri arasında dünyada ilk sırada yer aldı.
     
Açıklamada, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanı Murat Yalçıntaş'ın, AMI Magazine'in söz konusu analizine ilişkin değerlendirmesine de yer verildi. Yalçıntaş, İstanbul'un 2011 yılında 500'den fazla kişinin katıldığı kongrelere ev sahipliği yapan şehirler arasında dünya birincisi olduğunu vurguladı.
     
Aynı araştırmada ülkeler kategorisinde 500'den fazla katılımcılı kongreler sıralamasında Türkiye'nin ilk 10'a girerek 9'uncu olduğunu aktaran Yalçıntaş, ''İngiliz AMI Magazine Kasım ayı sayısında en az 300 ve 500 katılımcılı kongreler için yeni bir değerlendirme yayınladı. İstanbul 500'den çok delegeli kongrelerde dünya birincisi olurken, 300'den çok katılımcılı kongrelerde ise Barselona ile ikinciliği paylaştı'' ifadelerini kullandı.

ICCA istatistiklerine göre 50 kişilik toplantıların da kongre kabul edildiğini ve genel sıralamanın buna göre oluştuğunu belirten Yalçıntaş, şunları kaydetti:

''Bu sayıdaki toplantıları kongreden çok kurum içi toplantı olarak adlandırmak daha doğru olur. Bu açıdan bakıldığında da İstanbul'un birinciliği özel bir öneme sahip. Şu an elimizdeki verilere göre 2012 yılında İstanbul toplam katılımcı sayısı 500 ve üstü katılımcı sayısı olan 55 uluslararası kongreye ev sahipliği yaptı. Diğer küçük toplantı ve kongreleri de 2012 yılı içinde yapılan uluslararası kongrelere ekleyince, bu sayının yine İstanbul'un dünya kongre şehirleri arasında önemli konuma taşıyacağına inanıyorum.''

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), 1997 yılında özel ve kamu sektörü desteği ile Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) bünyesinde kuruldu. TUGEV'in Mütevelli Heyet Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yürütüyor. İTO Başkanı Yalçıntaş ise, TUGEV Yönetim Kurulu üyeliği ile ICVB Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-buyuk-kongreler-siralamasinda-dunya-birincisi_103209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!