Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul, Dünya Kongre Şehirleri Sıralamasında İlk 10'da Yerini Korudu

İTO'dan yapılan açıklamaya göre, 2010'da 109 kongre ile dünya 7'nciliğine yükselen İstanbul, kongre sayısını 113'e çıkartarak bu yıl da listede 9'uncu oldu ve ilk 10'daki yerini korudu.

yapi.com.tr / AA
İstanbul, Dünya Kongre Şehirleri Sıralamasında İlk 10'da Yerini Korudu

Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği'nin (ICCA) yayınladığı 2010 yılı uluslararası kongre istatistiklerinde 109 kongre ile dünyada 7'nci sırada yer alırken, 2011 yılı istatistiklerinde 113 kongre sayısına ulaşan İstanbul, dünya 9'uncusu oldu. İstanbul 2000'li yılların başında bu listede 20 kongre ile 40'ıncı sırada yer alıyordu. İstanbul, geçen 11 yılda kongre sayısını rekor bir artışla 113'e çıkarttı ve ilk 10'a girmeyi başardı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanı Murat Yalçıntaş, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu başarıda Türkiye'nin gelişiminin yanı sıra ICVB'nin sektörle entegre çalışmalarının etkili olduğunu kaydetti. Yalçıntaş, ''Dünyada artık şehirlerin rekabeti söz konusu. Bu sebeple İstanbul'un ilk 10'daki yerini koruması çok önemli. Ama bundan sonra daha çok çalışmak zorundayız. Gelecek yıllarda İstanbul'un daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

Bu arada verilen bilgilere göre, dünya kongre şehirleri sıralamasında Antalya da 23 kongre ile 92. sırada yer alırken, Ankara 7 kongre ile 273. oldu. Ülke sıralamasında ise Türkiye 159 kongre ile dünya 23'üncüsü oldu.

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), 1997 yılında özel ve kamu sektörü desteği ile Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) bünyesinde kuruldu. TUGEV'in Mütevelli Heyet Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yürütüyor. TUGEV Yönetim Kurulu ve ICVB Başkanlığı görevlerinde ise İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-dunya-kongre-sehirleri-siralamasinda-ilk-10da-yerini-korudu_100319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!