Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Büyükşehir, Irak’ın İnşasında Pay Almak İçin Kolları Sıvadı

KİPTAŞ, İSTON, İSBAK ve İSFALT gibi şirketleri ile Irak’ın altyapı ve üstyapı onarımında pay almak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Iraklı ş

Zamanb>KİPTAŞ, İSTON, İSBAK ve İSFALT gibi şirketleri ile Irak’ın altyapı ve üstyapı onarımında pay almak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Iraklı şirketlerle iş görüşmelerine başladı. Bu konudaki ilk adım trafik hizmetleri üreten İSBAK tarafından atıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Irak’ın yeniden yapılandırılma sürecinde rol almak üzere kolları sıvadı. KİPTAŞ, İSTON, İSBAK ve İSFALT gibi şirketleri ile Irak’ın gerek altyapı gerek üstyapı onarımında pay alabilmek için harekete geçen belediye, yerel şirketlerle temasa geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, “Bizim şirketlerimiz kendi alanlarında çok birikimli ve dünya çapında söz sahibi şirketler. Biz belediye olarak komple bir şekilde Irak’a gitmek istiyoruz. Direkt olarak ya da devletin öngördüğü bir şekilde bu fırsatı değerlendirebiliriz.” dedi.

Bu konuda ilk somut gelişme İstanbul Belediyeler Bakım Ulaşım Sanayii ve Ticaret AŞ (İSBAK)’de oldu. Irak’ın yeniden yapılandırılmasında rol alacak Ortadoğulu bazı firmaların geçen pazartesi İstanbul’a gelerek trafik teknolojisi üreten İSBAK’la bir dizi görüşme yaptığı öğrenildi. Lübnan ve Suudi Arabistan’dan gelen heyetin 3 gün boyunca İSBAK yetkilileri ile görüşerek şirketin bayiliğini almak istedikleri belirtildi. Ortadoğulu firmaların lisans ile üretim yapmak istediklerini belirten İSBAK Genel Müdürü Derya Demir, 5 yıllık bir süreyi kapsayacak anlaşmaya göre İSBAK’ın yılda 1 milyon dolar kazanabileceğini söyledi. Ortadoğulu firmaların en çok talep ettiği ürünler arasında trafik lambalarında bulunan geri sayım cihazları, ledli trafik lambaları ve kavşak kontrol cihazları bulunuyor.

Belediye şirketlerinden İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları Sanayii ve Ticaret AŞ (İSTON) Genel Müdürü Mehmet Dündar da savaş sonrası yeniden inşa sürecinde mutlaka pay almaları gerektiğini savundu. İSTON, savaştan önce Irak Bayındırlık Bakanı ile bir anlaşma yapmış ve komşu ülkenin prefabrik konut fabrikasının canlandırılması için çalışmalara başlamıştı. İSTON ayrıca Irak’a çocuk oyun gruplarından bordüre, oturma gruplarından çiçekliklere kadar birçok şehir mobilyası ihraç etmek için de birtakım anlaşmalar yapmıştı. Ancak savaşla birlikte yaptığı anlaşmalar geçersiz kalan İSTON, şimdi de savaş sonrası Irak’ın yeniden yapılandırılmasında rol almak için çalışmalara başladı.

İstanbul Asfalt Fabrikaları Sanayii ve Ticaret AŞ (İSFALT) Genel Müdürü Hasan Arpacı da belediye şirketlerinin Irak’ta görev alabilecek kapasitede olduğunu ifade ederek, “Biz İSFALT olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-buyuksehir-irakin-insasinda-pay-almak-icin-kollari-sivadi_4136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!