Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak'ta İlk İhale Bechtel'in

Irak'ın yeniden inşasıyla ilgili ilk ihaleyi Amerikan Bechtel firması kazandı. Firmanın, Irak'ın enerji, su ve kanalizasyon sistemlerinin onarılmas

Hürriyetb>Irak'ın yeniden inşasıyla ilgili ilk ihaleyi Amerikan Bechtel firması kazandı. Firmanın, Irak'ın enerji, su ve kanalizasyon sistemlerinin onarılmasını öngören ihaleyi 680 milyon dolara aldığı açıklandı.

İhalenin, kısa adı USAİD olan ''ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı''tarafından verildiği bildirildi. Bush yönetimi, güvenlik gerekçesini öne sürerek ihaleyi tüm kuruluşlara açmayarak sınırlı sayıda firmalar arasında dağıtılmasına izin vermişti. Bu husus, bazı Kongre üyelerinineleştirilerine yol açtı.

YÖNETİMLE YAKIN İLİŞKİDE

Bechtel firması, bazı eski üst düzey görevlilere iş vermesiyle tanınıyor. Bunlar arasında eski dışişleri bakanlarından George Shultz ile eski savunma bakanı Caspar Weinberger de bulunuyor. Şirketin çeşitli politikacıların seçim kampanyalarına da 277.000 dolar katkı yaptığı ifade edildi. Son seçimde yapılan katkıların yüzde 57'sinin Demokrat adaylara, yüzde 43'ünün ise Cumhuriyetçi adaylara gittiği kaydedildi.

Kaynaklar, enerji-su-kanalizasyon şebekesi onarımının yanı sıra UmKasr limanı modernizasyonunun da yine Bechtel tarafından yapılacağını belirttiler. Hastane, okul, devlet daireleri, sulama kanalları ve ulaşım ağlarının yapımında da rol alacak olan Bechtel'in bazı işleri taşeron firmalara verebileceği ifade edildi.

Irak'ın onarımı işinin kime verileceği konusu ABD ile Avrupa ülkelerinin, hatta koalisyon ortakları olan ABD ile İngiltere'nin bilearasını açmış bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irakta-ilk-ihale-bechtelin_4081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!