Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Büyükşehir’den Deprem Yatırımı

İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk kabul ettiği “Rapor” deprem konusunda oldu. Belediye, deprem ve doğal afetlere karşı ha

Türkiyeb>İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk kabul ettiği “Rapor” deprem konusunda oldu.

Belediye, deprem ve doğal afetlere karşı hazırlanabilmek ve mevcut yatırımları devam ettirebilmek için 150 trilyon lira tutarında iç borç alacak. İç borçlanma talebi ile ilgili rapor dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Raporda, 10 milyonu aşan nüfusuyla İstanbul’un deprem riski altında bulunduğu, ancak vergi gelirlerinden alınan payın düşürüldüğü hatırlatılarak, “İstanbul’un muhtemel deprem riskine karşı hazırlanması ve mevcut yatırımlarımızın aksatılmadan devam ettirilebilmesi için yeni gelir kaynaklarına acil ihtiyaç duyulmaktadır” denildi. Meclisin dünkü toplantısında ayrıca 9 Mayıs günü temeli atılacak Tüp Geçit Projesi ile Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattı’nın iyileştirilmesi ile ilgili olarak hazırlanan güzergah plan teklifi de kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında ayrıca eski Başkan Ali Müfit Gürtuna dönemine ait 2003 Yılı Faaliyet Raporu da görüşüldü. Mecliste faaliyet raporunu sadece CHP’liler eleştirirken, AK Parti, ANAP ve SP’liler görüş bildirmediler. Görüşmeden sonra yapılan oylamaya 207 meclis üyesinden 140’ı katıldı. Üyelerden 131 ret, 4’ü kabul oyu verirken 5 oy da geçersiz sayıldı. Ret oyları, toplam üye sayısının dörtte üçünü bulmadığı için, ilgililer hakkında herhangi bir hukiki işlem yapılamayacağı kaydedildi. Gürtuna’nın 2002 Yılı Faaliyet Raporu da reddedilmiş o zamanda yine dörtte üç çoğunluk sağlanamamıştı.

Raylı sistem eleştirisi
Toplantıda CHP grubu adına konuşan Bahtiyar Kuru, Gürtuna döneminin “tamamlanmamış projeler dönemi” olduğunu savundu. Kuru, Taksim-Yenikapı arasında yapımı süren metro hattına 1998’de başlandığını ve yapım süresinin 3 yıl olarak planlanmasına rağmen Anıtlar Kurulu ile uzlaşma sağlanmadan başlandığı için yarım kaldığını söyledi. Kuru, aynı durumun Aksaray-Yenikapı, Taksim-Kabataş, Edirnekapı-Sultançiftliği ve Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar hattı için de söz konusu olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-buyuksehirden-deprem-yatirimi_11276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!