Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Depreme Hazır

İstanbul’da 5 ilçede düzenlenen deprem tatbikatlarına ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, İstanbul’un büyük bir depreme hazır olduğunu ancak tüm hazırlıkların yeterli olduğunu söylemenin iddialı olacağını belirtti.

ntvmsnbc.com
İstanbul Depreme Hazır

stanbul’da 5 ilçede düzenlenen deprem tatbikatlarına ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, İstanbul’un büyük bir depreme hazır olduğunu ancak tüm hazırlıkların yeterli olduğunu söylemenin iddialı olacağını belirtti.

İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, “İstanbul büyük bir depreme hazır, ama tüm çalışmaların yeterli olduğunu söylemek de çok iddialı olur” dedi. Karahasanoğlu, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri ile koordineli olarak 5 ilçede 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre yapılan arama ve kurtarma tatbikatına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Tatbikatta önemli bir aksaklık olmadığını, çalışmaların plan dahilinde sürdüğünü anlatan Karahasanoğlu, çalışmaların senaryo gereği yarın ve yarından sonra da süreceğini kaydetti.
Karahasanoğlu, yarın çadırkentlerin kurulması, deprem sonrası dışarıda kalanların insani ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmaların yapılacağını belirterek, ayrıca yurt içinden ve yurt dışından gelecek yardımların koordinasyonuna ilişkin senaryonun uygulanacağını söyledi.

Senaryoya göre belli bir kriter ele alınmadan ölü ve yaralı sayılarının tespit edildiğini ve bunların üzerinde fazla durulmaması dileğinde bulunduklarını anlatan Karahasanoğlu, şunları kaydetti: “Tatbikat, Mart ayından bu yana tasarlandı. Tatbikatın İstanbul’da olması muhtemel depremle uzaktan yakından alakası yok. Tatbikatın asıl amacı, imkan ve kabiliyetlerimizi sonuna kadar kullanmaktı. Amaç, İstanbul’da olası depremde can ve mal kaybını en aza indirmektir.”

”Gereken Önlemler Alındı”
Karahasanoğlu, yabancı bir basın mensubunun, “İstanbul büyük bir depreme hazır mı?” sorusu üzerine de “İstanbul büyük bir depreme hazır ama tüm çalışmaların yeterli olduğunu söylemek de çok iddialı olur” dedi.

“Olası bir depremde olabilecek yağmalara ilişkin önlemler nelerdir?” sorusu üzerine de Karahasanoğlu, 1999 depreminde bu tür olaylar yaşandığına işaret ederek, bu konuda emniyet birimlerinin gerekli önemleri aldığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-depreme-hazir_49409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!