Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul, Dünyanın En İyi Kenti Olabilir mi?

Birkaç yıl önce yapılan bir araştırmada İstanbul dünya kentleri arasında 104'üncü sırada yer almıştı. Nedeni de çok açık. İstanbul'da hala ulaşım ve altyapı önemli bir sorun, hala bir imar planı yok, hala tarihi yapılara evrensel ölçülerde sahip çıkılamıyor. Ve daha önemlisi İstanbul yaşanabilir kentler standardına kavuşmuş değil.

Sabah Gazetesi
1


İngiltere'de yayınlanan Monocle dergisi dünyanın en yaşanabilir 20 şehrini belirledi. İlk sırada Kopenhag var... Kopenhag yaşam kalitesi ve zirvede olan tasarım merkezi olma özelliğiyle birinci seçildi. Aynı araştırmada Paris en iyi küresel şehir, Madrid iş dünyası açısından en iyi şehir, Berlin ise en iyi kültür şehri seçildi. Doğrusu dünyanın ilk 20 şehri sıralamasını kime sorsanız aşağı yukarı aynı isimleri sayar. Bunda şaşılacak bir şey yok.

Peki, dünyadaki trendi hızla yükselen bizim İstanbul, bu sıralamada nerede? İlk 20'de olmadığını biliyoruz. Birkaç yıl önce yapılan bir araştırmada İstanbul dünya kentleri arasında 104'üncü sırada yer almıştı. Nedeni de çok açık. İstanbul'da hala ulaşım ve altyapı önemli bir sorun, hala bir imar planı yok, hala tarihi yapılara evrensel ölçülerde sahip çıkılamıyor. Ve daha önemlisi İstanbul yaşanabilir kentler standardına kavuşmuş değil.

Tabii bu gerçeğe rağmen son yıllarda İstanbul'da önemli gelişmelere imza atıldığını da görmek gerek. İstanbul'da iyi şeyler de oluyor ama hala bürokratik yapının tutsağıyız. Bunun en somut örneğini son üç yıldır işadamı İnan Kıraç yaşıyor.

Şenol Çark isimli bir okuyucu şöyle diyor: "Sayın Övür, Tepebaşı'nda TRT'nin çirkin bir binası var. Suna ve İnan Kıraç Vakfı oraya projesi ve parası hazır çağdaş bir kültür merkezi yapmak istiyor. TRT problem çıkarıyormuş. Sayın Topbaş'a sorar mısınız? Bu sorunu çözemiyorsanız biz size nasıl inanalım?"

Gerçekten şaşırtan bir durum. Suna ve İnan Kıraç Vakfı üç yıl önce İstanbul Beyoğlu Tepebaşı'ndaki eski TÜYAP Fuarı'nın olduğu yere, bir kültür kompleksi yaptırmak için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a başvurdu. Başkanın olumlu cevabı üzerine de Vakıf harekete geçti ve İspanya'nın Bilbao kentindeki Guggenheim Müzesi'ni yapan dünyaca ünlü mimar Frank Gehry ile anlaşma yapıldı. Amaç, İstanbul'a dünya çapında bir eser kazandırmaktı. Ancak, kompleksin yapılacağı alanın bir bölümünde TRT binası vardı ve onun da bu alana katılması gerekiyordu. Olmadı, tam üç yıldır bu sorun aşılamadı.

İnan Kıraç da birkaç gün önce Kanal D Haber'de veryansın ederek, "Ben bu işten bıktım" diyordu. Bu isyan, İstanbul'un neden dünyanın ilk 20 kenti arasında yer almadığının da cevabı aslında. Yaklaşık 150 milyon dolar harcayarak İstanbul'a içinde konser ve tiyatro salonları, camdan kuleleri, sergi salonları, restoranları olan bir mekan kazandırmak isteyeceksiniz ama karşınıza TRT ve bürokrasi engeli çıkacak... Olacak iş değil. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in bu konuda söyleyecek sözleri olmalı. Merakla bekliyorum...

Yerel yöneticilerin başucu kitabı!

Şehirlerin öne çıktığı küresel bir dönem yaşıyoruz. Bu küresel çağda dünya küçülürken, şehirler giderek büyüyor ve şehirlerin yönetimi çok daha önemli hale geliyor. Bu da ister istemez geçmişle gelecek arasında bağı zorunlu kılıyor. Çünkü binlerce yıllık birikimle şekilleniyor şehirler... Bu gerçekten yola çıkan Türk Dünyası Belediyeler Birliği ilginç bir kitaba imza attı: "Selçuklu'dan Cumhuriyet'e Şehir Yönetimi"...

Kitapta çok sayıda bilim adamının Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet döneminde, şehirlerimizin nasıl yönetildiğine dair geniş araştırmaları yer alıyor. Doğrusu yerel yöneticilerimizin okumayla arası pek parlak değil ama yine de bir şehirde iz bırakmak isteyen her yöneticinin başucunda bulundurulması gereken bir kitap.

Çünkü kitabın sunuş yazısını kaleme alan Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya'nın da söylediği gibi; "Tarihsel süreçte farklı dönemlere ait fiziksel, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal izleri bugüne taşıyarak şekillenen şehirler, demokratik yönetim tarzının ortaya çıkmasında ve özümlenmesinde tartışmasız öneme sahiptir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-dunyanin-en-iyi-kenti-olabilir-mi_62062.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • iyi beğendim güzel anlatmışlar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!