Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Eylem Planı'nın Detayları Ortaya Çıktı

Hükümet, İstanbul'u eski hüviyetine kavuşturmak için harekete geçti. Bu kapsamda dikey binaların yerime mahalle eksenli yapılaşma planları yapılacak.Tarihi şehir "Eski İstanbul ve "Yeni İstanbul" olarak ikiye ayrılacak.

yapi.com.tr
İstanbul Eylem Planı'nın Detayları Ortaya Çıktı

Hükümet, İstanbul'u eski hüviyetine kavuşturmak için harekete geçti. Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı İstanbul Eylem Planı şu şekilde;

Eski ve yeni İstanbul
Eski Tarihi İstanbul yeniden tanımlanarak, sınırları da yeniden belirlenecek. İstanbullu ile İstanbul arasında bir yabancılaşmayla kaybolmaya yüz tutmuş şehrin tarihi değerleri, kültür ve inanç zenginliği yeniden yaşatılmış olacak. Bu doğrultuda, eski Kudüs şehri (Old City Jerusalem), eski Prag kasabası (Old Town Prague) gibi örnekler dikkate alınarak bu şehirlerdekine benzer şekilde bir "Eski İstanbul" (Old City Istanbul) bölgesi belirlenecek ve turizme açılacak. Küresel dünyadaki gelişmelerin etkisiyle uluslararası alanda ekonominin, sanatın, sporun ve turizmin merkezi olan modern bölgeler deYeni İstanbul adıyla anılacak.

Dikey yapılaşma bitecek
İstanbul'un metropolitan planının hazırlanmasıyla birlikte yeni şehir planlamaları sosyal ve kültürel odaklı olarak 'İstanbulluluk' kimliği etrafındaki bütünleşmeyi özendirecek. Muhitinden tecrit edilmiş (kapalı/ güvenlikli) site ve dikey yapılaşmanın önü alınarak mahalle eksenli açık bir yapılaşmaya da gidilecek. Bu değişikliklerin hukuki ve idari alt yapısı en kısa zamanda hayata geçirilecek. Bu doğrultuda Eski İstanbul'un siluetini bozacak olan gökdelenler, çok katlı yapılara geçit verilmeyecek.

Deprem stratejisi belirlenecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, deprem tehlikesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal deprem çalışma stratejisine kültürel değerlerin korunması yönünde katkı sağlayacak. Depremin yanı sıra doğa kaynaklı diğer afetler ile teknolojik kazaların ve bu kazaların çevreye oluşturduğu riskler ve tehlikelere dikkat çekilecek ve sorunlara çözüm üretilecek. İklim değişikliğine bağlı sel, toprak kayması, deprem gibi doğal afetler sırasında tarihî yapıların ne kadar risk altında olduğu belirlendikten sonra da acilen gerekli önlemler alınacak.

İstanbul koruma kanunu
İstanbul Koruma Kanunu da çıkartılacak. Kanun çerçevesinde özgün İstanbul politikası oluşturularak İstanbul'un tarihi mirasları, kültürel arşivi ve binlerce yıllık hafızası korunarak sonraki nesillere de aktarılacak. İstanbul'un 39 ilçesindeki mobilite azaltılarak geleneksel yaşam biçimlerine bağlı ve kolay ulaşılır bir kent haline getirilecek.

İstanbul dersi okutulacak
İstanbul'daki ilk ve orta öğretim müfredatında "İstanbul" dersi de yer alacak. Bu derslerle İstanbul bilgi, görgü, zevk ve adap eğitiminin öğretilmesi hedeflenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'İstanbulluluk' ruhunu konu alan kitaplar belirlenerek İstanbul derslerinde de okutulacak.

Kültür sanat konseyi
Resmi bir hüviyete sahip olacak bu konseyin kadroları ise İstanbul'a ilgi ve yakınlığı olan akademisyen ve sanatçılardan seçilecek. İstanbul'da Doğu Roma ve Osmanlı medeniyetlerini yansıtacak birer müze de kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-eylem-planinin-detaylari-ortaya-cikti_167221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!