Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün Çelik Konstrüksiyon İşini Cemre Tersanesi Yapıyor

İstanbul'da yapılacak olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün çelik konstrüksiyon işini Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan Cemre Tersanesi üstleniyor.

yapi.com.tr / AA
İstanbul Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün Çelik Konstrüksiyon İşini Cemre Tersanesi Yapıyor

Foto: Nedim Güler (AA)

İstanbul'da yapılacak olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün çelik konstrüksiyon işini Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan Cemre Tersanesi üstleniyor.

Cemre Tersanesi Ticaret Müdürü Sinan Kavala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç'e yapılacak yeni köprünün çelik konstrüksiyon işinin tamamen tersanelerinde yapıldığını söyledi. Astaldi-Gülermak iş ortaklığı tarafından yapılacak 936 metre uzunluğundaki köprünün çelik aksamının yapımı için 2010'un Mart ayından bu yana çalıştıklarını anlatan Kavala, ''Yapılacak köprü tamamen çelik konstrüksiyondan oluşuyor. Yaptığımız parçalar deniz yoluyla taşınarak Haliç'te montajlanacak'' diye konuştu.

Daha önce bir tersanenin köprü yapımında çalışmadıklarını dile getiren Kavala, şöyle devam etti:

''Aslında bizim için gemiden çok da farklı bir iş değil. Köprü 450 tonluk bloklardan oluşuyor. Toplamda 12 bin ton çelik kullanılıyor. Bu işi tersanelerden başka yapacak yer de çok yok. Bu kadar büyük tonajları kaldırabilecek kapasiteye tersaneler sahip. Ayrıca lokasyon olarak da tersaneler taşımaya uygun. Şu anda Körfez Geçişi Köprüsü, 3. Boğaz Köprüsü gibi önemli köprü projeleri var. Bence tersaneler bu köprü projelerinde potansiyel üretici olabilirler.''


Foto: Nedim Güler (AA)

Sac işleme konusunda tecrübeli olduklarını ifade eden Kavala, ''Bizim şu anda bu işi yapma anlamında hiçbir sıkıntımız yok. Firma olarak off-shore destek gemileri yapıyoruz. Bunlar çok özellikli gemiler ve yüksek kaliteli sac barındırıyorlar. Köprüdeki çelik imalat işi de bu anlamda bizim yapabileceğimiz bir iş. 16 santimetre kalınlığında sac işliyoruz. Dolayısıyla oldukça tonajlı bir iş'' dedi.

Tersane sektörünün büyük bir krizde olduğunu, birkaç firma dışında iş yapan tersane bulunmadığını belirten Kavala, şunları kaydetti:

''Piyasanın durumu gerçekten çok kötü. 2008 öncesine göre kıyaslarsak doğru dürüst iş yapan 3-4 tersane dışında birçoğu bakım, onarım ve tamirle yaşamını sürdürüyor. Cemre Tersanesi'nde 70 milyon avroya yakın bir yatırım var. Yaklaşık 600-700 kişi çalışıyor. Dolayısıyla bu kriz döneminde gemi imalatı dışında böyle bir iş yapabilmek sektör açısından oldukça önemli. Biz şu anda para kazanmayı düşünmüyoruz. Yaptığımız köprü projesiyle burasının sadece bir tersane değil gerektiğinde her türlü çelik imalatını yapabilecek bir fabrika olduğunu da kanıtlamış oluyoruz. Bu iş sadece tersanemize yeni bir vizyon ve tecrübe getirmesinin yanında ilerleyen zamanlarda benzer projelerde Altınova Tersaneler Bölgesi?ne iyi bir referans olacaktır.''

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-halic-metro-gecis-koprusunun-celik-konstruksiyon-isini-cemre-tersanesi-yapiyor_88802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!