Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 2013 Yılında Hizmette

İstanbul SOS Girişimi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün mevcut tasarım ile yapılmaması yönündeki görüşlerini kamuoyu ile paylaşmış olan kurumların temsilcileri ve bilim insanlarının katılımı ile bir basın toplantısı düzenlerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan “Birileri, 19 yıl

yapi.com.tr
Haliç Metro Geçiş Köprüsü 2013 Yılında Hizmette

İstanbul SOS Girişimi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün mevcut tasarım ile yapılmaması yönündeki görüşlerini kamuoyu ile paylaşmış olan kurumların temsilcileri ve bilim insanlarının katılımı ile bir basın toplantısı düzenlerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan “Birileri, 19 yıl geciktirdikleri bu projeye halen çomak sokmak istiyor. Metroyu Marmaray ile birleştirecek köprünün iskeleti bu yıl ortaya çıkacak ve 2013 yılında hizmete alacağız” açıklaması geldi. Sofya ziyaretinin ardından Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Topbaş, basında çıkan Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili iddiaların projeyi yavaşlatmaya yönelik olduğuna dikkat çekti.

“İddialar asılsız”
 
Haliç’deki metro köprüsünün UNESCO standartlarına uygun olduğunu açıklayan uzmanların UNESCO tarafından görevlendirilmediği” iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Birileri halen, 19 yıl geciktirdikleri bu projeye çomak sokmak istiyor. UNESCO böyle proje yapmadı; böyle bir talebimizde olmadı. UNESCO zaten proje yapmaz. Orası bir değerlendirme kuruludur. Onların da görüşlerini alarak belediyemizin yapmış olduğu projeyi, özellikle Haliç geçişinde çevre şartlarını da dikkate alan en rantabl şekilde ortaya çıkarmaya çalıştık. Bazı itirazlar vardı. Bununla ilgili bağımsız kurullar, iki ayrı bağımsız bilim adamı bir rapor hazırladı. Bu raporları gören UNESCO uygun gördü. Zaten daha önce bize olumlu bir rapor vermiş, bir iki değişiklik istemişti. Metroyu Marmaray ile birleştirecek köprünün iskeleti 2012 itibarıyla ortaya çıkacak. Sistemi göreceğiz. 2013’te hizmete açacağız. Düşünün 19 yıldan sonra bu yapılabiliyor. Günde birkaç yüz bin yolcu taşıyabilecek olan böyle bir metro sistemin geciktirilmesi ekonomik kayıp, zaman açısından büyük bir kayıptır. UNESCO bağımsız bir kurumdur. Biz de tarafız içindeyiz. Fikir ortaya koyar. Olumlu raporu vardır. Amerikalı uzmanlar bu konuda UNESCO Hiçbir problem yok birileri hala çomak sokuyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-metro-gecis-koprusu-2013-yilinda-hizmette_91034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!