Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Havalimanı 225 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

İstanbul Ekonomi ve EDAM araştırma merkezinin hazırladığı “İstanbul Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre, 2025 yılında İstanbul Havalimanı’nı doğrudan ve dolaylı olarak 225 bin kişilik istihdam yaratacak.

yapi.com.tr
İstanbul Havalimanı 225 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

29 Ekim 2018 tarihinde açılan İstanbul Havalimanı'nın ilk aşamasında, 16 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. İstanbul Ekonomi ve EDAM araştırma merkezi "İstanbul Havalimanı Ekonomik Etki Analizi" raporuna hazırlandı. Rapora göre; 2025 yılında İstanbul Havalimanı'nın doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı 225 bin kişilik istihdam dikkat çekiyor.

İlk aşamada 16 bine yakın istihdam 
Sabah'ta yer alan habere göre;  İstanbul Havalimanı işletmesinde 2 bin 700, güvenliğinde 3 bin 522, Unifree Duty Free İşletmeciliğinin gümrüksüz satış ve perakende alanlarında 2 bin, yer hizmetlerinden Havaşbin 178, Çelebi ise 2 bin, temizlik, vale ve otopark hizmetlerinde 2 bin 532, yeme içme alanındaki servis hizmetlerinde bin 300 kişi ve diğer perakende alanlarında yaklaşık bin kişi istihdam edecek. Ayrıca Türk Hava Yolları (THY)ise havalimanın büyüme stratejisine uygun ek istihdam sağlayacağını duyurdu.

225 bin kişiye istihdam sağlanacak
İstanbul Havalimanı Ekonomik Etki Analizi Raporu, İstanbul Havalimanı'nın 2025'e kadar doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ekonomisine yapacağı katkıları gözler önüne serdi. Analiz, iyimser ve kötümser senaryolar baz alınarak yapıldı. Analize göre, havalimanının operasyonel olarak havayolu taşımacılığı talebini karşılar duruma geleceği öngörülen 2025 yılında, doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı istihdamın 225 bin kişi, ilave hane halkı gelirinin 4,4 milyar dolar olacağı ve Türkiye'nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-havalimani-225-bin-kisiye-istihdam-saglayacak_171758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!