Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"İstanbul, İstanbul'dan Yönetilecek"

"İstanbul'un İstanbul'dan yönetileceği sözünü veriyorum" diyen CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül; bilime saygılı bir başkan olacağını, kendi doğrularının değil kentin doğrularının belirleyici olacağını söyledi.

yapi.com.tr
1 "İstanbul, İstanbul'dan Yönetilecek"

CNN Türk'te yayınlanan 'Tarafsız Bölge' programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, bir belediye başkanının görevinin kenti planlama olduğuna dikkat çekerek, hedeflerinin İstanbul'un planlı gelişmesini sağlamak olduğunu kaydetti. Bu anlamda önceliklerinin 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın tekrar uygulamaya alınması olacağını belirten Sarıgül, "Şu anda İstanbul'u ne Kadir Topbaş, ne de Ankara yönetiyor; sadece bir kişi yönetiyor. Ben, İstanbul'un İstanbul'dan yönetileceği sözünü veriyorum" dedi.

"5 yılın sonunda 200 km metro yapmış olacağız"

İstanbul'un en önemli problemlerinden biri olan yoğun trafiğin çözülmesi için öncelikle 'ulaşım master planı'nı yenileyeceklerini ifade eden Sarıgül, "Siyasetçi, herşeyi ben biliyorum derse olmaz. Ben, bilime saygılı bir başkan olacağım; benim doğrularım değil, kentin doğruları belirleyici olacak" diye konuştu. İki dönemdir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmekte olan Kadir Topbaş'ın önceliğinin hiçbir zaman metro olmadığını savunan Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

"Tercihler, belirlediğiniz öncelikler çok önemli. Biz, metronun yaygınlaştırılması ve özendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz, 5 yılın sonunda 200 km'lik bir metro ağına ulaşacağız. Belirli noktalarda oluşturulacak aktarma istasyonlarında yapacağımız ücretsiz otoparklarla, vatandaşın metroyu kullanmasını teşvik edeceğiz. Tercihli yolun bir başka versiyonu olan metrobüs, günübirlik bir çözüm. 750 bin kişi kulanıyor, ama talep 1,5 milyon kişi. O güzergahta inşa edilecek bir metro hattıyla desteklenmeli. Aynı güzergahta bir havaray projemiz var; ancak şu anda kesin varar vermiş değiliz, uzmanlarımız üzerinde çalışıyor. İstanbul'da sadece, yükleme - boşaltma, çöp toplama - temizlik işlerini 24;00 - 05;00 saatleri arasında tamamlasanız bile, kent içi trafiğin çözümü noktasında önemli bir atmış olursunuz".


"İstanbul'un yararına olacak projelere karşı değiliz"

3. havalimanı, 3. köprü, Kanal İstanbul gibi mega ulaşım projelerine de değinen Sarıgül; CHP olarak kentin yararına olacak hiçbir projeye karşı olmadıklarını vurguladı ve şöyle konuştu:

"Bu anlamda İstanbul'a yapılacak bir 3. havalimanına karşı değiliz. Ancak, kentin kuzeyine yapılmasının yanlış olduğuna inanıyoruz. 2009 yılında kabul edilen 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'na göre 3. havalimanının yeri Silivri. Kanal İstanbul projesi de İstanbul Boğazı'nın kaybedilmesi anlamına gelecek; kuzey ormanları kuruyacak. 3. köprü projesi için şimdiye kadar 1 milyon ağaç kesildi. Orada viyadükler konusunda çok dikkatli olmalıyız, aksi taktirde 2 milyon ağaç daha kaybedebiliriz".  

'Çevre'nin en çok önemsedikleri konu başlıklarından biri olduğunun altını çizen Sarıgül, "İstanbul yapılaşmaya doymadı mı? İstanbul'da kişi başına düşen aktif yeşil alan 2 metrekare. Amacımız, bunu en az 10 metrekareye çıkarmak. Bu anlamda İstanbul'a hem Anadolu, hem de Avrupa yakasında büyük kent parkları kazandırmak istiyoruz. Örneğin Harp Akademilerinin yanındaki 370 dönümlük araziyi İstanbullulara kazandırmak istiyoruz. Feriköy'deki İSKİ arazisini parka dönüştürmek için defalarca istedim; Kadir Topbaş da sıcak baktı, ancak bir türlü olmadı" dedi.

Kuraklık sorununa da değinen ve İstanbul'un iki yeni baraja ihitiyacı olduğunu savunan Sarıgül; bir diğer önemli konunun da deniz suyunun değerlendirilmesi olduğunu, bunun için de maliyet çalışmaları yapmakta olduklarını sözlerine ekledi.

"Taksim Meydanı için yarışmaya çıkacağız"

Taksim Meydanı için ne yapmayı düşündüğü sorulan Sarıgül'ün cevabı ise "Hemen bir proje yarışması açacağız" oldu. Şişli Belediyesi'nin düzenlediği Halide Edip Adıvar Külliyesi Ulusal Mimari Proje Yarışması deneyimini anımsatan Sarıgül, "Taksim Meydanı için düzenleyeceğimiz yarışmada bütün siyasi partilerin temsil edilmesini sağlayacağız ve kimsenin emeği boşa gitmeyecek. Birinci seçilen projeyi de uygulayacağız. Sadece Taksim'i değil, Aksaray, Beşiktaş, Kadıköy olmak üzere bütün meydan düzenlemelerimizi yarışma yoluyla yapacağız" diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi'ni de imzaladı

'İstanbul Sözleşmesi'ni imzalayan adaylar arasında yer alan Sarıgül, imzanın önemi hakkında şunları söylüyor:

"Bir siyasi, uzun vadeli siyaset yapak istiyorsa, burada yazan kurallara uyması lazım. Bir siyasi günlük politika yapmak istiyorsa, burada yazanlara uymaz; çünkü burada 'benim doğrularım' değil, kentin doğruları var. İstanbul'da bilim konuşacak, teknik konuşacak, hukuk konuşacak, çevre konuşacak, adalet konuşacak".

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-istanbuldan-yonetilecek_118289.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • "İstanbul, İstanbul'dan Yönetilecek" Haberin başlığı tüm İstanbul'da yaşananları özetliyor. Mart 2014 seçimleri Yerel Yönetim seçimleri. Yerel demokrasinin seçimleri. Yerel demokrasi yönetimleri olan belediyeler mutlaka seçilmiş belediye başkanları tarafından yönetilmelidir. Merkezi yönetim yerel yönetime, belediyeye müdahale eder ve kendisi bizzat yönetmeye kalkarsa onun adı yerel demokrasi olmaz. Yerel demokrasi merkezi demokrasinin okullarıdır ve bu yüzden ülkemizde demokrasi sorunları yaşıyoruz. Yerel yönetimler mutlaka seçilen yerel yöneticiler tarafından yönetilmelidir. Merkezi yönetim işe karıştığı zaman sorunlar ortaya çıkmaktadır. İstanbul'un İstanbul tarafından yönetilmesi umuduyla. Bahtiyar Çetinbaş - inşaat mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!