Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul, İzmir'in Yarısına Yetecek Kadar Suya Kavuştu

İstanbul, Yeşilçay Projesi'nin tamamlanmasıyla yılda 1,5 milyon kişinin ihtiyacını karşılayacak içme ve kullanma suyuna kavuştu. DSİ'nin 27

Hürriyetb>İstanbul, Yeşilçay Projesi'nin tamamlanmasıyla yılda 1,5 milyon kişinin ihtiyacını karşılayacak içme ve kullanma suyuna kavuştu.

DSİ'nin 270 milyon dolarlık (472 trilyon lira) projesi tamamlandı ve İstanbullular suyu almaya başladı. Yılda 145 milyon metreküp su verecek projenin sonuçlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ‘‘Amacımız resmi açılışı söz verdiğimiz tarih olan 29 Mayıs'ta yapmaktı, Ancak Başbakanımız Tayyip Erdoğan o gün İstanbul'un kurtuluşuyla ilgili bazı törenlerde olacağı için töreni 31 Mayıs'a aldık’’ dedi.

İSKİ yetkilileri, hiç yağmur yağmasa dahi istanbullulara bir yıl yetecek su rezervine sahip bulunduklarını, barajlardaki fazlalık yüzünden sadece bu yılın ilk üç ayında 200 milyon metreküp suyu denizlere boşaltmak zorunda kaldıklarını belirttiler. DSİ uzmanları ise, ‘‘İSKİ belki bugün Yeşilçay'a ihtiyaç duymaz ama, bu önümüzdeki yıllarda duymayacağı anlamına gelmez’’ derken, İSKİ yetkilileri ‘‘Biz İstanbul'un su ihtiyacını artan nüfusuna paralel olarak hesaplamak ve bu yönde çalışma yapmak durumundayız’’ diyorlar. Bu iki farklı görüş, Yeşilçay'ın da içinde olduğu Melen Projesi'nin rantabl olup olmadığı konusunda yeni bir tartışma başlattı.

İzmir'in nüfusunun yaklaşık 3 milyon olduğu düşünüldüğünde, bu kentin hemen hemen yarısının içme suyunu karşılayacak olan Yeşilçay Projesi'yle, Ağva'daki Çanak ve Göksu derelerinden alınan sular, arıtılarak İstanbul'a verilmeye başlandı. 145 milyon metreküplük bu içme suyu, İstanbulluların uzun vadeli su ihtiyacını karşılama projesinin de bir parçası ve DSİ'nin Büyük Melen Sistemi'ndeki ‘‘Büyük İstanbul İçmesuyu II. Merhale Projesi' içinde yer alıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-izmirin-yarisina-yetecek-kadar-suya-kavustu_3843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!