Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul sen bizim her şeyimizsin!
İstanbul, Türkiye gündemini en çok meşgul eden kent. Türkiye’deki bütçenin de önemli bir kısmı ona ayrılıyor. Mesela Avrupa Kültür Başkenti seçiliyor, İstanbul’a ayağını basmamış milyonlarca insan cebinden para döküyor bu “şan”a erişsin diye, benzine zam yapılıyor. Üçüncü köprüye mi “ihtiyaç” var, emekçilerden alınan vergilere bir kalem daha açın gitsin... Ne de olsa alınan ekmekten mücevhere kadar her şeyin üzerinden vergi ödendiği halde kimse sesini çıkarmıyor. Yalan mı; elektrik faturalarımızdan hâlâ TRT için kesinti yapıldığının kaçımız farkındayız, mesela? Ya sokak lambalarının harcadığı elektriğin cebimizden çıktığının? Şimdi de Başbakan Tayyip Erdoğan “çılgın İstanbul” projesiyle karşımızda. Ne diyelim, hadi öyleyse eller cebe!

Sorun sadece bize sorulmadan paralarımızın alınması değil, iktidarın vergi adaletsizlikleri yoksulla zengin arasındaki uçurumu da derinleştiriyor. “Şu 73 milyonluk memleketimizde, değer adına ne varsa, çoğunu, sayıları 14 milyonu bulan ücretliler yaratır” diyor ekonomist Mustafa Sönmez. Geri kalanlar mı? “Beş milyon işsiz de çalışıp değer üretmek ister, ama fırsat bulamaz. 12 milyon ‘ev kadını‘ diye eve tıkılanlar da işgücü pazarına çıkıp üretmek, değer yaratmak, ondan bir parça almak isterler, ama fırsat verilmez. Tarımdaki 10 milyon küçük üretici, onların çoluk çocukları da değer üretirler ama pazara çıkardıkları ürünler ilaç, tohum, gübre masraflarını bile karşılamaz. Devlet, bu ahvalde, sınıflar üstü görünür ama öyle değildir. Emeğin sermayece sömürüldüğü bu sistemin tarafsız görünümlü kollayıcısıdır”.

Mustafa Sönmez Devlet çarkının bu işleyişini sağlayanlara gelince; bizleriz! Benzin tüketirken, sigara, içki içerken, telefonla konuşurken, sinemaya giderken, aldığımız her malla ödediğimiz KDV’ler. Çünkü toplam vergilerin üçte ikisi dolaylı yani tüketiciden alınıyor. Kuşkusuz zenginler de tüketiyor, “Ancak zenginler öyle çok varlıklı, öyle çok gelirleri var ki, hepsini tüketemiyorlar ve tüketemedikleri kısmı da vergiden muaf kalıyor. Çalışanlar, dar gelirlilerse tüm gelirlerini tükettikleri için tüm gelirleri vergileniyor” diyor Sönmez. Bu kadar da değil, toplam verginin geriye kalan üçte birinin çoğunluğu da yine ücretli çalışanlardan alınıyor. Daha elimize para geçmeden kesintiye uğruyor maaşımız; bir kısmı hazineye, diğeri sosyal güvenceye. Üçte birin geriye kalanını ise, bankalar, şirketler, serbest meslek kesimleri ödüyor; toplam verginin içinde, gelirin yüzde 90’ına sahip olan bu kesimlerin payı yüzde on!

Sönmez’in vergi meselesini bir sınıf savaşı olarak görmesi boşa değil. Emekçinin, yurttaşın vergisinin peşine düşmediği, vergi yükünü azaltmak için harekete geçmediği toplumlarda yük ücretli sınıfın sırtına biniyor. Yani kamu harcaması adı altında yapılan, inşa edilen ne varsa, emeğin ürettiği değerin vergi adı altında alınan kısmıyla yapılıyor. Çoğu insanın karşı olduğu projeler de! Doğayı katleden barajlar, İstanbul’a üçüncü köprü projesi, her yıl bıkılmadan kırılıp yenilenen kaldırımlar...

Vergilerin geri dönüşündeki adaletsizlik de cabası. “Devlet bu vergilerle harcama yaparken, sermayedarlardan mal ve hizmet alır, onlara harcar. Sağlık hizmeti verirken ilaç, alet, edavat alır, sanayicilere harcar. Okul, baraj, tünel, köprü, kanal manal yaptırırken müteahhitlere harcar. Yine zenginin cebi dolar... Zaten vergilerin büyük kısmı yıllık faize ödenir, çünkü devletin harcamalarını karşılamaya vergiler bile yetmez, borçlanılır”.

En iyi ihtimalle 20 milyar doları bulacak “çılgın İstanbul” projesinin bize yeni borçlar ve faizleri karşılayacak vergiler olarak geri döneceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok. Sönmez’e göre hatırlanması gereken önemli bir şey var ama, Türkiye’nin yürütmekte olduğu 200 milyon dolarlık kamu projeleri; GAP, karayollarının yürüttüğü duble yollar, bazı barajlar, metro, hastane, okul ve yeni üniversite yatırımları... Devlet şimdiye kadar bunların ancak yarısını karşılayabilmiş, bitirebilmesi için yüz milyon dolara ihtiyacı var. Bunun 17-18 milyar dolarlık kısmını yine İstanbul alacak. “Mesela” diyor Sönmez, “tüp geçit için arkeolojiyi bahane ediyorlar, ancak asıl neden paranın ödenememesi. İhtiyacı karşılamak için İDO, İGDAŞ gibi bazı belediye şirketlerini özelleştirme kararı aldılar. Şu anda GAP yatırımları bile işsizlik sigortası fonu kullanılarak yürütülüyor. Düşünün, 50 milyarlık fondan şimdiye kadar işsizler için sadece beş milyar TL, GAP içinse 15 milyar TL harcandı. İşsizlerin fonunu bir şekilde hortumlayanların kalkıp böyle bir kanal projesine başlaması olacak şey değil”.

Sönmez’e göre projenin sağlayacağı tek şey, İstanbul’daki rantı arttırması. Yani kaynakların büyük kısmını emen İstanbul’la diğer şehirlerin arası iyice açılacak. Zaten Güneydoğu’dakiler, İstanbul’da kişi başına düşen gelirin ancak dörtte birine sahip. 34 ülkenin üye olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) bölgesel eşitsizlik listesinde bir numarada Türkiye’nin oturduğu düşünülürse, bunun yaratacağı tehlike daha iyi anlaşılacaktır. “Bu derece bölgesel eşitsizlik beraberinde ciddi bir iç savaşı da getirir” diyor Sönmez, “Gelişimin ibresini Anadolu’ya kaydırmalı. Ancak iktidarın ne işsizliği azaltmak, ne de Kürt sorununu halletmek gibi bir derdi var. Aslında bu projeler bir tıkanmışlık, iflas tescili. AKP iktidarı, KİT’leri sattı, şimdi İstanbul toprağını satmak, buranın rantını yükseltmek niyetinde. Kentsel dönüşüm bunun araçlarından biri, üçüncü köprü, Galataport, Haydarpaşaport projeleri de. Yeni havaalanı yapılacağı konuşuluyor. Karadeniz’e iki uydukent kurup, ülkenin akciğerlerini, su havzalarını tüketecekler. Anadolu’ya bir şey öneremiyorlar. GAP’ı da ağzına almaya cesaret edemiyor hükümet artık, çünkü biliyor ki, insanlar sekiz yıldır ne yaptın diyecek”?

Uzun lafın kısası İstanbul gelişiyor! Hem de Türkiye’deki vatandaşların parasıyla, ancak onu yaşamak sadece üç beş ayrıcalıklı insanın tekelinde kalacak gibi gözüküyor. En iyisi siz şimdi kalkıp faturalarınızı bir gözden geçirin, bakın bakalım İstanbul sizden ne almış?

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-sen-bizim-her-seyimizsin_96664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!