Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Tarihi MASKO Duvarlarında

İstanbul’un önemli ve tarihi mimari yapıları, 3 boyutlu olarak MASKO’nun duvarlarında sergilenmeye başlandı. Bu dev açık hava resmiyle, tarihi eserlere sahip çıkan MASKO’nun duvarlarında aynı zamanda tarihi eserlerin hikâyeleri de yer alıyor. İlk resim ise insan eliyle yapılan ve su transferini sağlayan tarihi Su Kemerleri…

yapi.com.tr
İstanbul Tarihi MASKO Duvarlarında

boyutlu resimlerle İstanbul’un tarihi eserleri, MASKO Mobilya Kenti'nin dev duvarlarında sergileniyor. Site bloklarının büyük, devasa duvarları artık İstanbul’u resmeden, tarihî eserlerin hikâyelerini anlatan canlı, hareketli, 3 boyut derinlikli, adeta konuşan duvarlar haline geliyor.

Tarihi su kemerleri MASKO duvarlarında      

Kaç kişi Kemerburgaz’dan, Saraçhane’den geçen, Taksim’de nihayet bulan su kemerlerinin hikâyesini bilir? İstanbul’da Roma döneminde yapılan ve günümüze kalıntıları ulaşabilen su kemerleri, köprü şeklinde ayaklı kemerler üzerine yapılan su yapılarıdır. Su kemerleri ile üstü kapalı suyollarından akan suyun seviyesi sabit tutularak vadiler üzerinden geçirmek ve aynı yükseklikte bir noktaya akması hedeflenmiştir. İşte tarihi su kemerlerinin hüzünlü, manidar hikâyesi artık üç boyutlu resim sanatıyla, MASKO’nun duvarında İstanbul halkıyla buluşuyor. Ressam Florans Ahmet yönetimindeki bir ekibin çalışması olan resmin hemen yanı başında büyük pirinç levhalarda resmin hikâyesi yer alıyor. 

Dünyada bir ilk

Proje, sanata ve tarihe aynı anda sahip çıkmak adına İstanbul’un tarihi eserlerinin sergilenmesi fikri ile oluşturuldu. Çalışma, boyutu ve içeriği ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Su kemerleri ile başlayan çalışmayı MASKO, İstanbul’da yer alan diğer tarihi yapılar ile devam ettirmeyi planlıyor. Projeyi B’Sanatevi işbirliğiyle başlatan MASKO yönetimi, bu dev açık hava sergisinin özellikle 2010 Kültür Başkenti sürecinde yerli ve yabancı turistler tarafından da büyük ilgi göreceğine inanıyor. Ayrıca okulların da hem seyir hem eğitim anlamında sergiyi, mutlaka gezip görmeleri gerektiğinin de altı çiziliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-tarihi-masko-duvarlarinda_73485.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!