Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Ticaret Odası'nda Yönetimin Yarısı Değişecek

Yaklaşık 320 bin üyesi bulunan İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) önceki gün gerçekleştirilen meslek komiteleri seçimlerinden çıkan sonuçlar, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın 4 yıl daha görevinin başında olacağının sinyalini veriyor. Yalçıntaş'ın ikinci dönemde de Başkanvekili İbrahim Çağlar ile yola devam etmesi beklenirken, yönetim kurulunda yer

Referans Gazetesi
İstanbul Ticaret Odası'nda Yönetimin Yarısı Değişecek

Yaklaşık 320 bin üyesi bulunan İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) önceki gün gerçekleştirilen meslek komiteleri seçimlerinden çıkan sonuçlar, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın 4 yıl daha görevinin başında olacağının sinyalini veriyor. Yalçıntaş'ın ikinci dönemde de Başkanvekili İbrahim Çağlar ile yola devam etmesi beklenirken, yönetim kurulunda yer alan isimlerin yarısı değişecek.

2005 seçimlerine göre oy kullanım oranının yüzde 100 arttığı İTO Meslek Komiteleri seçimlerinde yaklaşık 50 bin oy kullanıldı. Yalçıntaş'ın oyların yüzde 80'ine yakınını aldığı belirtiliyor. Seçime ilişkin kesin sonuçlar, bugün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanacak. Ardından İTO yönetimi, seçimi kazanan şirketlerden Meclis'teki temsilcilerinin isimlerini isteyecek. Böylelikle yeni Meclis'te üyeliği kesinleşen 257 isim de belirlenmiş olacak. Yeni yönetim kurulu üyeleri ve başkanın belirleneceği 28 Şubat Cumartesi günü ise, 4 yıl boyunca İTO yönetiminde yer alacak 11 isim seçilecek.
 
Murat YalçıntaşÇağlar'ın durumu merak konusu

Yalçıntaş'ın meslek komiteleri seçimlerinde muhaliflerini ağır bir yenilgiye uğratması "başkanlık yarışı"na son noktayı koyarken, gözler yeni yönetim kurulu üyelerinin kim olacağına çevrildi. 2. Yalçıntaş döneminde en fazla merak edilen nokta, Yalçıntaş'ın "dava arkadaşı" İbrahim Çağlar'ın yönetime girip girmeyeceği. Yalçıntaş ile Çağlar'ın en önemli ortak noktası, ikisinin de AK Parti'de siyaset yapmış olmaları. İbrahim Çağlar, AK Parti'nin kurucuları arasında yer alırken, Murat Yalçıntaş ise İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2005'de İTO seçimlerinde başkan seçileceği öngörülen Çağlar'ın komite seçimlerinden çıkamaması nedeniyle, son anda İstanbullu tüccar ve işadamının adını sanını duymadığı Murat Yalçıntaş başkanlık koltuğuna oturmuştu. Çağlar ise, kurulan yeni yönetim kurulunda 4 yıl boyunca "Başkanvekili" olarak görev yaptı.

Yeni dönemde Yalçıntaş-Çağlar dayanışmasının tüm söylentilere rağmen devam etmesi bekleniyor. Yalçıntaş'a yakın çevreler ikilinin arasının bozuk olduğu iddialarını yalanlayarak, "Önümüzdeki 4 yıl boyunca da omuz omuza çalışacaklar" değerlendirmesini yapıyor. Ayrıca 9 Şubat'ta İTO'nun restore ettiği Eminönü'ndeki Hünkar Kasrı'nın açılışına katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da Yalçıntaş yönetiminin devamından yana olduğunu söylediği belirtiliyor.
 
Yönetime yeni soluk geliyor

11 kişilik yönetim kurulunda Yalçıntaş ve Çağlar dışında geriye kalan 9 isimde ise önemli değişiklikler olacak. Yönetime muhalefet bayrağı açan üye Ali Kopuz'un, Et Ürünleri Komitesi'nden seçilmesine rağmen yeni yönetim kuruluna girmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kopuz'un yeni dönemde Yalçıntaş'a karşı çıkışlarını, "Yönetim Kurulu" değil, "Meclis Üyesi" sıralarından yapması bekleniyor. Öte yandan, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Barlak, Meslek Komitesi seçimleri öncesinde seçimlere katılmama kararı aldığını açıklamıştı. Ferruh Gök ve Şaban Dişli ise aday oldukları listelerden seçimi kazanamadı. Böylelikle, yönetim kurulunda bulunan en az 4 ismin değişeceği kesinlik kazandı. Yalçıntaş, YSK'nın resmi açıklamasından sonra kurmayları ile toplanıp yeni yönetim kurulu için cumartesi gününe kadar liste oluşturacak.  
 
Yalnız bırakıldım, benden bu kadar

Eski İTO Başkanı ve Çağdaş Demokrat Liberal İşadamları Grubu (ÇDLG) Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Yıldırım, seçimlerde aldığı yenilgiden sonra, "Benden bu kadar. Bugüne kadar özel sektörü savundum ama yalnız bırakıldım. Bundan sonra kendi işime bakacağım" dedi. Pazartesi günü gerçekleştirilen İTO Meslek Komiteleri seçimlerinde yer aldığı 4 ayrı komiteden de seçilemeyen Yıldırım, "Ben tüccarlara ve özellikle büyük holdinglere de kırgınım. Gelip bize destek vermekten çekindiler. Ben özel sektörü savunmak için 74 dava yemiş, DGM'lerde yargılanmış bir kişiyim. Bugüne kadar kendimi özel sektöre karşı sorumlu hissediyordum ama artık kendimi bu görevden alıyorum. Ben de bundan sonra kendi çıkarlarıma bakacağım" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ticaret-odasinda-yonetimin-yarisi-degisecek_66932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!