Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘İstanbul Trafiği, Marmaray’a Kadar Pansuman Çözümlerle İdare Edilecek’

‘İstanbul trafiği, Marmaray’a kadar pansuman çözümlerle idare edilecek’

Zaman Gazetesilaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’un ulaşım sorununda nihai çözüm olan Marmaray Projesi’nin orta ve uzun vadede gerçekleşeceğini, bu arada bazı idari tedbirlerle kentin trafiğini rahatlatmaya çalışacaklarını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “Ulaştırmada Bilgi Teknolojileri” konulu toplantıya katılan Yıldırım, İstanbul’un trafik sorununun günden güne artarak devam ettiğini söyledi.

Büyük şehirlerde trafik sorununun tamamen çözülmesinin mümkün olmadığını, ancak katlanılabilir hale getirilebileceğini anlatan Yıldırım, trafik sorununun, ulaşımın ağırlıklı olarak tek kanaldan yapılmasından kaynaklandığını kaydetti. Trafik sorununun çözülmesi için ortak akla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, bunun için bilim adamlarıyla birlikte öncelikle ‘İstanbul’un ulaşım ana planı’nı çıkardıklarını hatırlattı.

Bakan Yıldırım, “Ulaşımdaki en büyük sorun, ulaşım türleri arasındaki dengenin bozulmasıdır. Bunu tekrar tersine döndürmek bugünden yarına yapılacak bir iş değildir.” dedi. Yıldırım, yıllardır konuşulan ve İstanbul için çok geç kalınan raylı sistemle ilgili olarak Marmaray Projesi’ni başlattıklarını vurgulayarak, raylı sistemde ulaşılan noktanın yetersiz olduğunu kaydetti.

Marmaray Projesi’nin alt sisteminin tamamlanmasının ardından trafikte ciddi anlamda rahatlama sağlanacağını anlatan Yıldırım, “Marmaray Projesi, orta ve uzun vadede bir çözümdür. Kalıcı çözümler sağlanıncaya kadar bilgi teknolojilerini kullanarak her türlü idari tedbirlerle kentin trafiğini rahatlatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. Yıldırım, kısa vadeli çözümler için alınan idari tedbirler arasında Boğaziçi Köprüsü’nde paralı geçişlerin kaldırılarak sadece OGS ve KGS’li geçişlere izin verildiğini hatırlatarak, 3 Nisan’da başlayan bu uygulamanın olumlu sonuçlar getirdiğini söyledi.

Trafik Kanunu’nda bazı değişiklikler yapılmakta olduğunu anlatan Yıldırım, “Ölümsüz kazalarda beklemeyi kaldıracağız. Bir kaza oluyor. Trafik yarım saat, bir saat kapalı kalıyor. Bunu kaldırarak akıcılığı hızlandıracağız.” diye konuştu. Ulaştırma Enstitüsü kurulmasını çok önemsediklerini ifade eden Yıldırım, bu enstitünün araştırma-geliştirmedeki eksikliği giderileceğini kaydetti. İstanbul’un büyük bir alan olduğunu, buna rağmen kentin merkezlerinin aynı kaldığını anlatan Yıldırım, bunun sonucunda da herkesin bir noktaya hücum ettiğini ve dağılma sırasında sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-trafigi-marmaraya-kadar-pansuman-cozumlerle-idare-edilecek_45489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!