Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul yaklaşımına erken kredi!

Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul yaklaşımı çerçevesinde Dünya Bankası tarafından sağlanması öngörülen 500 milyon dolarlık kredinin, planlanan z

İnternet Haber/28.09.2002b>Devlet Bakanı Masum Türker, İstanbul yaklaşımı çerçevesinde Dünya Bankası tarafından sağlanması öngörülen 500 milyon dolarlık kredinin, planlanan zaman olan Haziran 2003'ün öncesine çekilmesini talep ettiklerini, bankanın da buna prensipte olumlu yaklaştığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri ile ekonomik programın dördüncü gözden geçirme çalışmalarına başladıklarını da belirten Türker, görüşmelerde, öncelikle gelecek dönemin borçlanma stratejisini ele aldıklarını kaydetti.

Türker, Washington'da yapılan IMF ve Dünya Bankası sonbahar dönemi toplantılarının ilk gün çalışmaları ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Lynn ile yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilere bilgi verdi.

İstanbul yaklaşımının hızlandırılması yönünde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Hazine Müsteşarlığı ve Türk bankalarının yetkililerinin Salı günü Washington'da Dünya Bankası yöneticileriyle bir araya geleceklerini ifade eden Türker, toplantıda, yaklaşımın esaslarının belirlenmesini görüşeceklerini kaydetti.

Türker, İstanbul yaklaşımı çerçevesinde Dünya Bankası tarafından sağlanması öngörülen 500 milyon dolarlık kredinin, planlanan zaman olan Haziran 2003'ün öncesine çekilmesini talep ettiklerini belirten Turker, Dünya Bankası'nın da buna prensipte olumlu yaklaştığını söyledi.

Türker, ekonomik programa ilişkin sosyal riskin azaltılması çerçevesinde, eğitim alanında değerlendirilecek olan 500 milyon dolarlık Dünya Bankası kredisinin kullanılmayan bölümlerinin en kısa sürede devreye sokulması için başlatılan girişimin de aynı şekilde banka yöneticileri tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Sosyal riskin azaltılması amacıyla Dünya Bankası'nca açılan 500 milyon dolarlık kredinin şimdiye kadar 100 milyon doları kullanıldı. Türker, geriye kalan 400 milyon dolarlık bölümün normalde sosyal yardımlaşma ile ilgili tasarının TBMM'den çıkmasının ardından kullanılmasının planlandığını ancak seçim ortamında bunun aylarca gecikebileceği gerekçesiyle, kredinin daha erkenden verilmesine Dünya Bankası'nın olumlu yaklaştığını söyledi.

Dünya Bankası İcra Kurulu'nun onayının zamanlamasına bağlı olarak geriye kalan 400 milyon doların yakın zaman içinde dilimler halinde kullandırılmaya başlanacağını belirten Türker, ilk dilimin seçimden kısa süre önce veya sonra gelebileceğini kaydetti. Bu krediyle fakir öğrencilerin ekonomik sıkıntıdan dolayı eğitimden uzak kalmasının engellenmesi planlanıyor.

Türker ve heyetinin, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Lynn ve bankanın Türkiye Direktörü Ajay Chhibber'ın da katıldığı görüşmede, 2003-2006 yılları arasında Dünya Bankası'nın Türkiye'ye sağlamayı öngördüğü toplam 5 milyar dolarlık ülke yardım stratejisi kredilerine ilişkin projeler de genel olarak ele alındı.

IMF İle Görüşmeler Başladı
Türk bürokratları ile Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri arasında, programın dördüncü gözden geçirme çalışmalarınında Washington'da başlatıldığını kaydeden Türker, görüşmelerde öncelikle gelecek dönemin borçlanma stratejisine ilişkin müzakerelerin yürütüldüğünü kaydetti.

Türker, yeni borçlanma yasası uyarınca borçlanmaların önceden ilane dilerek yapıldığını, borç çevriminin esas alındığını ve uzun vadeli, düşük faizli borçlanmanın hedeflendiğini hatırlattı.

Gelecek yıl Türkiye'nin 200 milyar dolarlık borcunun 40 milyar dolarının çevrilmesinin gereğine işaret eden Türker, "2003'te bu konuda rahatlık söz konusu" dedi.

Bu aşamada açıklama yapan Hazine Müsteşarı Faik Öztrak da, programın kararlılıkla uygulanması durumunda gelecek yıl borç çevrimi sıkıntısının beklenmediğini bildirdi.

Türkiye, Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik kriterleri çerçevesinde, borcunu GSMH'nin yüzde 60'ına çekmeyi amaçlıyor. Normal koşullarda bunun 2005-2006 yıllarında gerçekleşmesi planlanıyor.

Türker, özelleştirme konusunda da Tekel, Telekom, Tüpraş, Petkim, THY, şeker ve enerji alanlarında öngörülen hızlı çalışmanın, Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt tarafından, son görüşmelerde muhataplarına anlatıldığını kaydetti.

Bozkurt da, yaptığı açıklamada, bu yıl 700 milyon dolarlık özelleştirmenin hedeflendiğini hatırlatarak, şimdiye kadar yaklaşık 500 milyon dolarlık satış gerçekleştirildiğini ve yıl sonunda hedefin yakalanmasının umulduğunu söyledi.

Türker, IMF ve Dünya Bankası toplantıları sırasında, globalleşme karşıtlarının düzenlediği toplantılara ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Televizyondan izledik. Göstericiler demokratik haklarını kullanıyor" dedi.

Bu arada Türker, Washington'da İsrail Maliye Bakanı ile de görüşerek ABD ile öngörülen, Türkiye'de Nitelikli Sanayi Bölgeleri'nde (NSB) üretilecek malların ABD'ye gümrüksüz satışı projesini ele aldı.

Türker, "İsrail ile bazı bölgesel projelerin geliştirilmesini de örüştük" dedi.

NSB, ABD-İsrail serbest ticaret anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-yaklasimina-erken-kredi_1899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!