Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Çok Yakışacak

İçinde 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de sergilendiği Pera Müzesi açıldı. Çağdaş bir müzede olması gereken tüm teknik donanıma sahip Pera'da oryantalist tablolar, çağlar boyunca Anadolu'da kullanılan tartı ve ölçü aletleri, Kütahya çinileri ile çağdaş sanatçılar bir arada yer alıyor.

Radikal
İstanbul'a Çok Yakışacak

stanbul'da 'özel müzeler çağı' tüm ihtişamıyla başladı. Birkaç yıl önce Sakıp Sabancı Müzesi açılmıştı, geçen aralık ayında İstanbul Modern, derken bugün bir başka çağdaş müzeye daha kavuştu İstanbul. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi, bugün kapılarını ziyarete açıyor.

Dün basına gezdirilen Pera Müzesi'nde gözler tabii ki Türk resim tarihinin en ünlü ve pahalı tablosu 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin üzerindeydi. Osman Hamdi Bey'in tablosu tüm ihtişamıyla bir rock ya da bir film yıldızı muamelesi gördü fotoğraf muhabirlerinden. Ama hiç onlar gibi kapris yapmadı, herkese poz verdi.

Şimdi müzenin katları arasında gezintiye çıkalım... Pera Müzesi, elbette 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nden ibaret değil. Müzenin birinci katında 'Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri' sergisi var ki, Suna Kıraç'ın deyişiyle dünya çapında. Kıraç, eski çağlardan günümüze Anadolu'da farklı medeniyetlerin kullandığı tartı ve ölçü aletlerinden oluşan bu koleksiyonun dünyada eşi benzeri olduğunu zannetmediğini söyledi. Aynı kattaki bir diğer sergi ise 'Kütahya Çini ve Seramikleri'. Bu sergi de Osmanlı sarayına giremediği (saraya sadece Çin ve İznik çinileri girerdi) için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kütahya çinilerinden seçkin örnekler sunması bakımından önem taşıyor.

Yaşayan bir müze

'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de sergilendiği müzenin ikinci katında 'İmparatorluktan Portreler' yer alıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın 300'ü aşkın tablodan oluşan koleksiyonundan seçilmiş oryantalist ressamların önemli yapıtlarını bir araya getiren sergide sultan, şehzade ve elçi resimleriyle değişik dönemlerden, değişik sıfatlardan kadın ve erkekleri betimleyen, genel anlamıyla portre niteliğinde 60'a yakın resim var.

Üçüncü, dördüncü ve beşinci kata yayılan 'Genç Açılım' sergisi ise Pera Müzesi'nin bir antika ve oryantalist eser müzesi olmayacağının, yaşayan bir müze olacağının kanıtı niteliğinde.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'nce (UPSD) hazırlanan sergi, Ayça Tüylüoğlu'ndan Erdoğan Zümrütoğlu'na, Nermin Er'den Seçkin Pirim'e Berna Bermek'ten Ansen Atilla'ya, Murat Akagündüz'den Antonio Casentino'ya, Ahmet Polat'tan Can Aytekin'e 35 yaşın altındaki 60'a yakın sanatçıların farklı disiplinlerdeki eserlerini kapsıyor.

İçinde sergilenler bir yana Pera Müzesi, mimarisi ve son derece modern yapı özellikleriyle Türkiye'de belki de bir ilk. 1893 yılında Bristol Oteli olarak inşa edilen bina, mimar Sinan Genim yönetiminde sadece dış cephesi korunarak modern donanımlı bir müzeye dönüştürüldü. İnan Kıraç'a göre müzenin modern bir donanıma sahip olması bir zorunluluktu: "Bir müzenin her türlü uluslararası sergiyi buraya getirebilmesi için belli normlara sahip olması gerekiyordu. Bu müze Avrupa'daki bütün müze normlarına sahip."

Böyle modern bir müze binasına sahip olmanın avantajları hayli fazla. Kıraç "Dışarıdan bir sergiyi getirmek için önce gelip yapıya bakıyorlar. Müzemiz bu normlara sahip olduğu için sigorta bedelleri çok düşük. Resimlerin evde bulunduğu sürede ödediğimizin dörte biri sigorta bedeli ödüyoruz burada. Müzenin üçüncü katındaki salona muhakkak senede bir veya iki kez dış sergi getirmek istiyoruz. Dünyada neler oluyor görmek için. Dört ve beşinci kattaki salonlar ise çağdaş dediğimiz sanatçıların emrinde olacak. Orada da senede üç belki dört sergi olacak" diyor.
Yıl sonuna kadar ücretsiz gezilebilecek Pera Müzesi'nin resmi açılışı ekim ayında yapılacak. Resmi açılışı neden beklemediklerini şu sözlerle aktarıyor İnan Kıraç: "Suna'nın (Kıraç) doğum günü 3 Haziran'dı. Bu tarihe yetiştirmek için gece gündüz çalışarak büyük oranda burayı tamamladık ve 3 Haziran'da ona özel bir açılış yaptık. Biliyorsunuz Suna'yı hayata bağlayabilmek için büyük mücadele veriyorum şu günlerde. Böyle şeyleri görünce yaşama daha çok tutunuyor. Bu özel açılıştan sonra istedik ki burası tamamen bitip resmi açılışı yapılana kadar öylece durmasın; İstanbullular da gezsin görsün."

Kültür merkezi yavaş ilerliyor

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın kültür sanata ilk büyük yatırımı ama sonuncusu değil. Sırada İstanbul Araştırma Enstitüsü var. 2005 sonuna doğru, Pera Müzesi'nin 100 metre aşağısında açılacak enstitüde
İstanbul'la ilgili kaynaklar bulunacak ve araştırmacılara burslar verilecek. Üçüncü ve belki de en büyük adım, Tepebaşı'ndaki TRT binası ve eski TÜYAP Sergi Sarayı'nın yerine yapılacak, projesini dünya çapında bir mimarın tasarlayacağı kültür merkezi... Bunun için görüşmeler sürüyor. Kıraç'a göre gelişmeler doğru bir istikamette ama biraz yavaş. "Yaşım 68, Suna'nın sağlık durumunu biliyorsunuz. Öyle bir projeye girildiği takdirde, bunun bizim sağlığımız devresinde bitmiş olması lazım ki, kızımıza bir sorun bırakmayalım. İşi hızlandırmak için çalışıyoruz..."

Vakfa 250 milyon dolar

İnan Kıraç, koleksiyonlardan ayrıldığı için burukluk yaşadığını ama hiç pişman olmadığını söyledi:
"Onlar da yeni hayatına başladığı için sevinçliyim. Bu eserler artık vakfın, dolayısıyla Türkiye'nin malı. Onları özlediğimizde buraya gelip hasret gidereceğiz." İnan Kıraç'ın söylediğine göre Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na bugüne kadar aktarılan para ve koleksiyonların değeri yaklaşık 35 milyon dolar. 2005 sonuna kadar 15 milyon dolar daha vakfa aktarılacak. Önümüzdeki sene sonunda bu 100 milyon dolarlık seviyeye çıkacak ve zaman içinde 250 milyon dolar olacak. İnan Kıraç "Zannediyorum Türkiye'de ilk defa bu büyüklükte bir para yanlızca kültür ve sanata dönük bir yapılanmanın hizmetine sunuluyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-cok-yakisacak_28126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!