Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’a Dört AVM ve İş Merkezi daha Geliyor

Emlak Konut GYO, son dönemlerde ihale sayısını artırdı. Özellikle, İstanbul’un gelişen bölgelerindeki arsalarını ‘satış karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle ihale etmeye hazırlanan kurum, son yıllarda bu modeli sık sık kullanıyor. Daha önce de arsalarını aynı modelle aralarında Ağaoğlu ve Avrupa Konutları’nın da bulunduğu pek çok isme açan şirket,

Milliyet Gazetesi
İstanbul’a Dört AVM ve İş Merkezi daha Geliyor

Emlak Konut GYO, son dönemlerde ihale sayısını artırdı. Özellikle, İstanbul’un gelişen bölgelerindeki arsalarını ‘satış karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle ihale etmeye hazırlanan kurum, son yıllarda bu modeli sık sık kullanıyor. Daha önce de arsalarını aynı modelle aralarında Ağaoğlu ve Avrupa Konutları’nın da bulunduğu pek çok isme açan şirket, 10 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında dördü alışveriş ve iş merkezi, biri konut projesi olmak için beş noktada ihale kararı aldı.

Halkalı, Sultangazi, Ümraniye ve Başakşehir’e iş merkezleri ve AVM’ler yaptırmak için en küçüğü 24 bin, en büyüğü 204 bin metrekarelik dört arsayı, ihale etmeye hazırlanan kuruluştan elde edilen bilgilere göre, bu arsaların bir kısmında konut da yapılabilecek. Bu arada kuruluş, Kocaeli Gebze’de de 524 konut yaptırmayı planlıyor.

1- 310 bin metrekarelik AVM, Halkalı'ya

Emlak Konut GYO’nun Halkalı’da çıkacağı ihalenin tarihi, 10 Haziran 2010. Kurum, perşembe günü 4. etapta 204 bin 144 metrekare arsayı ‘satış karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle ihale edecek. Elde edilen bilgilere göre, arsanın 193 bin metrakerelik bölümünü oluşturan konut alanındaki emsal değeri 1.6. Bu, arsada 310 bin metrekare inşaat yapılabileceği anlamına geliyor. Arsada  emsal değerin yüzde 15’lik bölümüne ticaret, özel kreş, kültürel tesis, özel sağlık alanı, özel hastane ve otel yapabilmek mümkün. Proje için yükseklik sınırı olmayan arsada Büyükşehir Belediyesi’nin onaylayacağı avan projeye göre hareket etmek gerekiyor.

2- Sultangazi'ye 180 metrelik AVM

Emlak Konut GYO, Sultangazi’deki 166 bin 692 metrekare arsa için 24 Haziran 2010 tarihinde ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Kurum, bu arsada da yine, ‘satış karşılığı gelir paylaşımı’ modelini tercih ediyor. 2.20 emsal değerine sahip olan arsaya 366 bin 722 metrekare inşaat yapılabilecek. Elde edilen bilgilere göre Emlak Konut GYO, buraya çok katlı bir AVM yaptırmayı planlıyor. İmar planlarına göre 180 metre yüksekliğinde binanın yapılabileceği arsa üzerinde alışveriş merkezinin yanı sıra iş merkezleri, ofis, büro, otel, konut, sinema, tiyatro, banka ve finans kurumlarına ait binalar yapılabilecek.

3- İFM yapılmadan AVM’si geliyor

Kurumun, ihaleye çıkacağı en önemli arsalardan biri de İstanbul Finans Merkezi’ne (İFM) komşu parselde yer alıyor. Ümraniye Site Mahallesi’ndeki 20 bin 714 metrekare arsaya alışveriş ve ticaret merkezi yaptırmayı planlayan Emlak Konut GYO’nun ihale tarihi ise 22 Haziran 2010.  2.5 emsal değeri olduğu için üzerine 51 bin 786 metrekare inşaat yapılabilecek arsada yükseklik serbest. Ancak, ihaleyi kazananın bölgede uygulanacak olan avan projeye göre hareket etmesi gerekiyor. Arsaya alışveriş ve ticaret merkezinin yanı sıra konaklama tesisleri, oteller kültürel tesisler ve özel hastane gibi pek çok kompleks de inşa edilebilecek.

4- Başakşehir'e yükseklik sınırı olmayan ticaret merkezi inşa edilebilir

Emlak Konut GYO,  bir diğer ticaret merkezini ise Başakşehir Kayabaşı 1. etaptaki 24 bin 352 metrekare arsaya yaptırmayı planlıyor. Bunun için 1 Temmuz 2010’da ihaleye çıkmaya hazırlanan kurum, emsal değerleri doğrultusunda buraya 36 bin 798 metrekare ticaret alanı yaptırmayı planlıyor. 
Gelir paylaşımı metoduyla  ihalesi gerçekleştirilecek arsaya ayrıca, otel, rezidans, ofis, müze, tiyatro, özel eğitim kurumları ve sağlık üniteleri yapılabilecek. Arsaya dair plan notlarındaki bir başka ve son derece önemli ayrıntılardan biri ise burada yapılacak olan binaların yüksekliğinin serbest bırakılmış olması.

5- Gebze'ye de 524 konut yaptırmayı planlıyor

Kuruluşun konut yaptırmak için belirlediği arsa ise Kocaeli Gebze’de bulunuyor. 1. etapta bulunan arsada 524 konut için 28 Haziran 2010 tarihinde ihale açan kurum, kazanan şirketin inşaat çalışmalarını 730 gün içinde tamamlamasını şart koşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-dort-avm-ve-is-merkezi-daha-geliyor_80142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!