Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’a ‘Safari Park’ Kuruluyor

Türkiye’nin ilk safari parkı İstanbul’a kuruluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Gülhane Parkı’ndaki hayvanat bahçesinin kaldırılmasından s

Zaman
2


b>Türkiye’nin ilk safari parkı İstanbul’a kuruluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Gülhane Parkı’ndaki hayvanat bahçesinin kaldırılmasından sonra bu alanda oluşan boşluğu doldurmak için 250 hektarlık bir alanda safari park, hayvanat bahçesi ve gösteri merkezleri inşa edecek.

Gaziosmanpaşa’ya yapılması düşünülen dev proje için İBB tarafından bir ihale açıldı. Yaklaşık 11 trilyon liraya mal olacak projede kuş türlerinden balıklara, vahşi hayvanlardan sürüngenlere kadar birçok hayvan yer alacak. Safari parktaki hayvanlar için kendi tabii ortamları hazırlanacak ve ekvatordan kutuplara kadar her türlü iklim şartı suni olarak oluşturulacak. Projenin tamamlanmasıyla İstanbullular, lemur, su mandası, antilop, kutup ayısı, deve, penguen, gergedan ve lama gibi hayvanları görme fırsatı bulacak.

Gaziosmanpaşa Cebeci ve Habipler köyü arasındaki 250 hektarlık alan üzerine inşa edilecek parkta zararsız hayvanlar serbestçe gezebilecek. Projenin safari park ve hayvanat bahçesini içeren 135 hektarlık bölümü bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Gösteri merkezi, konferans salonu, müze, otopark ve kapsamlı bir hayvan hastanesinin bulunacağı 115 hektarlık ikinci bölüm ise 2004 yılı içinde tamamlanacak. ‘Safari Hayvanat Bahçesi’nde özel araçlarla gezilebilecek ve 24 çeşit vahşi hayvan kendi doğal ortamında barındırılacak.

Sürüngen evi ve bir çocuk hayvanat bahçesinin de yer alacağı dev projede fok ve yunus balığı gibi hayvanların bulunacağı havuzlar inşa edilecek. Ekvatordan kutuplara kadar dünyada yaşanan her türlü iklimin suni olarak oluşturulacağı parkta, timsahlar için bataklıklar, kutup ayısı ve penguen gibi hayvanlar için buzullar, develer için de çöl oluşturulacak. 11 trilyona mal olacak projenin ihalesini Çakır Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-safari-park-kuruluyor_3288.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • hayvanat bahçesi şimdi ne durumda? bitti mi veya ne zaman gezilmeye hazır? saadece@hotmail.com YANITLA
  • hayvanat bahçesi şimdi ne durumda? bitti mi veya ne zaman gezilmeye hazır? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!