Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Hayvanat Bahçesi'ne Kavuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Avrupa'nın en büyük 'Hayvanat Bahçesi ve Safari Parkı Projesi'ne start verdi. Büyük bir eksiği giderecek olan p

İBB
3 İstanbul Hayvanat Bahçesi'ne Kavuşuyor

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Avrupa'nın en büyük 'Hayvanat Bahçesi ve Safari Parkı Projesi'ne start verdi. Büyük bir eksiği giderecek olan proje, Gaziosmanpaşa'da inşa edilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Avrupa'nın en büyük 'Hayvanat Bahçesi ve Safari Parkı Projesi'ne start verdi. Fethin 550. yılında yapımı planlanan 550 eser kapsamında Gaziosmanpaşa Cebeci-Habipler Mevkii'nde inşaatına yakında başlanacak olan Hayvanat Bahçesi ve Safari Parkı, Gülhane Parkı'ndaki metruk hayvanat bahçesinin buradan kaldırılmasının ardından bu alandaki çok büyük bir eksiği gidermiş olacak.

Büyükşehir Belediyesi; projesini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin yürüttüğü İstanbul Hayvanat Bahçesi'yle, İstanbullulara hayvanların doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarını, beslendiklerini ve davrandıklarını göstermeyi ve böylece hayvanlar alemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Projeyle vatandaşlar, şehrin sıkıcı atmosferinden kurtularak, doğal bir rekreasyon mekanına kavuşturulmuş olacak.

İstanbul Hayvanat Bahçesi ve Safari Parkı, toplam 250 hektarlık bir alanda kurulacak. Projenin ilk etabında 125 hektarlık alanın 60 hektarına safari parkı, geri kalan kısmına da hayvanat bahçesi inşa edilecek ve ilk etap 15 trilyon liraya malolacak. Hayvanat Bahçesi'nde 53 ayrı türden toplam 659 hayvan doğal ortamında, kendi iklim koşullarında ve insanlara zarar vermeden serbest bir ortamda bulunacak. Safari Parkı ise, araçlarla gezilecek ve ilk etapta 24 vahşi hayvan doğal ortamlarında görülebilecek.

Ziyaretçilerin bilgilenme, eğlenme ve diğer ihtiyaçlarına yönelik alternatif imkanlar sunulacak tesiste, hayvanlar için gösteri havuzları, Avrupa'nın en büyük hayvan üretim merkezi ve çok kapsamlı bir hayvan hastanesi, kafeteryalar, müze, alışveriş birimleri ve WC gibi yapılar da tasarlandı.

Hayvanat Bahçesi'ne ulaşım konusu da Büyükşehir Belediyesi'nce planlandı. Bölgeye en kısa bağlantı TEM (O-1) Çevre Yolu ile sağlanacak. Ayrıca, toplu ulaşım açısından hızlı tramvay bu bölgeye uzatılacak ve İETT otobüsleri de bu alanda hizmet verecek.

Dünyaya örnek olacak proje...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un bir dünya kenti olduğu gerçeğinden hareketle İstanbul Hayvanat Bahçesinin de dünyada örnek olması hedefliyor. Bu doğrultuda dünyadaki büyük hayvanat bahçelerinin kuruluş ve gelişim süreçleri irdelenerek tüm hayvanat bahçelerinde ortak olan genel prensipler belirlendi. İstanbul’un fiziki, sosyal, ekonomik ve yönetsel yapısı dikkate alınarak hazırlanan proje, arazinin güneyinde yer alan Orman Alanları ile alan sınırları içinden geçen kısa mesafeli İSKİ Su Havzası Koruma Kuşağı'na herhangi bir yapılaşma getirmiyor.

Diğer taraftan, topografik doku dikkate alınarak dere yatakları ile su toplama alanları olabildiğince korunuyor ve yeşil alan, ağaçlandırılan alan, kelebek ile kuş vadisi gibi fonksiyonlarla değerlendiriliyor. Arazinin tepelerinde bulunan Vista Noktaları da ziyaretçilerin yeme-içme ve dinlenme ihtiyaçlarına yönelik olarak planlandı. Arazinin güneyinde bulunan ve doğu-batı istikametinde geçen enerji nakil hattının altına da herhangi bir hayvan grubu için alan tahsisi yapıldı. Alanın doğu-batı istikametinden geçen yol ise, projede ana ulaşım bağlantı yolu olarak kabul edildi.

İstanbul Hayvanat Bahçesi'nde birbirine zıt iki işlev birlikte sağlanarak, hem hayvanların hem de ziyaretçilerin gereksinim ile konforu aynı anda gerçekleşecek. Böylece ziyaretçilere güvenli bir şekilde hayvanları görme, tanıma imkanı sunulacak. Hayvanlar da doğal koşulları, atmosferi ve hayvan psikolojisine uygun mekan organizasyonunu içinde yaşayacak.

İstanbul Hayvanat Bahçesi projesi kapsamında geliştirilen su elemanlarının peyzaj ögelerine lirik bir yön kazandırırken, ziyaretçilere görsel heyecan ve dinlendirici bir etki yaratacak. Bu etki gölet, şelale ve diğer su elemanları ile sağlanıyor. Öte yandan, Hayvanat Bahçesi yazın olduğu kadar kışın da ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde organize edilecek. Bu amaçla yol sistemi yaprağını döken ve dökmeyen ağaçlarla zenginleştirilecek ve yapılan diğer yollarla ziyaretçilere değişik perspektifte bakış açılarının sunulacak.

Bahçede hayvanların izlenebilmesini kolaylaştırmak ve izleyicilere hayvanların özelliklerini yansıtmak amacıyla çok miktarda ışık ve aydınlatma elemanlarından da yararlanılacak. Bu amaçla yapıların iç aydınlatmasında doğal ışıktan yararlanılarak bu ışığın hayvanların ihtiyaçlarına uygun olarak dağılmasını sağlayıcı tasarımlar düşünülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-hayvanat-bahcesine-kavusuyor_5139.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • siz ınsanlarla dalgamı gecıyorsunuz iş olsun dıye? mıllette hayvanat bahcesı yapılıcak dıyosunuz hani nerde ortada bışı yok. yapmayacağınız işlerı mıllete iş olsun diye neden duyuruyorsunuz ? YANITLA
  • guzelım gulhaneyı kapatıp absurt ıslere kalkısıp bı de dunyanın soyle parkı boyle parkı dıye ahkam kesıyorlar.yazık bu memlekette buyuyen cocuklara.. YANITLA
  • 1 paket sigaradan 5,50 tl, 1 lt benzinden 2,5 tl vergi alınarak, sonradan hayvanları beslemek için ek bütçe, ek zam; darıcada hayvanları beslemeye para bulamıyorlar. ve yani ayranımız yok ama atımız var YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!