Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Türkiye’nin En Büyük ‘Bahçe Marketi’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İstanbul Ağaç A.Ş tarafından Alibeyköy fidanlığında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyüğü olma iddiasını taşıyan 'bahçe market', düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaptıkları çevre yatırımlarıyla İstanbul’da mevsimlerin yeniden yaşanır, şehrin florasının yeniden

yapi.com.tr
İstanbul'a Türkiye’nin En Büyük ‘Bahçe Marketi’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İstanbul Ağaç A.Ş tarafından Alibeyköy fidanlığında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyüğü olma iddiasını taşıyan 'bahçe market', düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaptıkları çevre yatırımlarıyla İstanbul’da mevsimlerin yeniden yaşanır, şehrin florasının yeniden canlanır olduğunu savunarak, "İstanbul’a 19.5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdık. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6 metrekareye çıktı. Çiçek ve ağaç dikimleriyle vatandaşlarımızın doğayla bağını güçlendirdik. Çiçek sektörü de canlandı ve doğadaki bitki-hayvan zinciri yeniden inşa edilmeye başlandı. İstanbul sayesinde diğer şehirlerde de çiçek ve ağaç sevgisi ve dikimleri arttı” dedi.

Doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkesin topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabileceği Türkiye’nin en büyük bahçe marketini açmaktan gurur duyduklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 300 bin metrekarenin üzerindeki markette açık ve kapalı alanların bulunduğuna dikkat çekerek meraklı İstanbulluları marketi görmeye, alışveriş yapmaya davet etti.

Hedef dünyaya çiçek ihraç eden İstanbul

Kadir Topbaş, “Daha önce İstanbul’un 8 ayrı noktasında açtığımız satış yerleri de beklediğimizin çok üstünde ilgi gördü. Hayalimiz, İstanbul’un çevre illerin de desteğiyle Amsterdam gibi dünyaya çiçek ihraç eder bir konuma gelmesidir. Bu sayede şehrimizdeki 235 bin insan da çiçek üreterek ekmek yiyecek” şeklinde konuştu.
 Ağaç A.Ş’nin bugüne kadar binlerce sertifikalı bahçıvan yetiştirdiğinin de altını çizen Başkan Topbaş, “Bu bahçıvanların önemli bir bölümü iş sahibi oldu. Şimdi Ağaç A.Ş. ile Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün ihalelerine sertifikalı bahçıvanlarımızın çalıştırılması ön şartını koyacağız. Böylece İstanbul’daki park ve bahçeler emin ellere teslim edilecek” dedi.

Özel bitkileri yerli üretici yetiştirecek

Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp Karahan da, marketin Avrupa’nın da en büyük açık alan bahçe marketi olduğunu belirterek, “İstanbul’un köyleri dışında Adapazarı, İzmir, Yalova gibi illerdeki üreticilerden de destek alarak daha önce yurtdışından ithal etmek zorunda kaldığımız özel ağaç ve bitkileri artık kendi ülkemizde yetiştireceğiz” şeklinde konuştu.

Bahçe marketinin teknik detayları

Market, bin 180 metrekaresi kapalı, 4 bin metrekaresi ise dekoratif bitkilerin olduğu açık satış alanı ile 300 bin metrekarelik ağaçlar, bitkisel toprak vb. ürünlerin bulunduğu açık satış alanına sahip. Bahçe Market’in bünyesinde ayrıca günde 500 m3 bitkisel toprak karışımı üretim kapasiteli 25 bin metrekarelik bir metreküp toprak karışım tesisi de mevcut. Burada her türlü dış mekan süs bitkisi, sebze fideleri, meyve fidanları ve diğer bahçeye yönelik her türlü ürün, kaliteli ve uygun fiyatla temin edilebilecek.

Bahçesini veya terasını düzenlemek ya da balkonunda saksılarla çiçek yetiştirmek isteyenler buraya geldiklerinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Bahçe Market’in bir başka avantajı da yaklaşık 300 bin metrekare alana sahip olan alanında ülkemizin en büyük fidanlığı ile iç içe olması. Market, Ağaç A.Ş.’nin Çamlıca, Feshane, Florya, Göztepe, Hıdiv, Zincirlikuyu, Karacaahmet ve Emirgan'daki satış noktalarıyla da senkronize çalışacak ve mevsimlik olarak ön plana çıkan güzel çiçekli ve dekoratif ürünleri bu satış noktalarında da bulmak mümkün olacak.

ETİKETLER: kurum çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-turkiyenin-en-buyuk-bahce-marketi_86931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!