Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul’a Türkiye’nin İlk Film Platosu Yapılıyor

“Hayallerin çok ötesinde” bir proje olarak tanımlanan Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’nin temeli atıldı. İki fazda ve 24 ayda tamamlanması planlanan Midwood’la ilgili merak ettiklerimizi DE-NAR Grup Yönetim Kurulu Başkanı, Midwood’un Kurucu Ortağı ve Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal’a sorduk.

İstanbul’a Türkiye’nin İlk Film Platosu Yapılıyor

Yakın bir zamanda Büyükçekmede’de önemli bir yatırımın temeli atıldı: Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi. Organizatör ve menajer Ahmet San’ın hayali olan bu projeyi, DE-NAR Grup hayata geçiriyor. Mimari konsept ve uygulama projelerini DE-NAR Mimarlık A.Ş. , ana müteahhitliğini de DE-NAR İnşaat A.Ş.üstleniyor.

Ahmet San’ın “dünyanın merkezi İstanbul’da hayal ötesi bir projenin startını verdik” dediği Midwood, 825 milyon liralık öz kaynak yatırımıyla, 505 dönümlük bir arazi üzerinde yapılıyor. Midwood; 21 ayrı stüdyo, 17 açık set alanı, 18 imalat atölyesi ve çekim için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları ile sinema, dizi ve reklam sektörüne hizmet edecek. İçinde dünyaca ünlü sanatçıları da ağırlayacak olan 5 yıldız otel, anaokulundan üniversiteye kadar güzel sanatlar üzerine yoğunlaşan bir eğitim vadisi, tematik eğlence parkları, restoranlar, ofisler, iki helikopter pisti, sinema müzesi ve ilk yıl hedeflenen 1 milyon ziyaretçi… Midwood’un tüm yönleriyle Türkiye’ye turizm çeşitliliği ve döviz girdisi sağlayacak bir proje olacağını söyleyen DE-NAR Grup Yönetim Kurulu Başkanı, Midwood’un Kurucu Ortağı ve Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, bu özelliklerinden dolayı Midwood’u anlatırken ‘bir dünya projesi’ diyor.

Öncelikle DE-NAR’ın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

DE-NAR, eğitim yapıları konusunda uzman ve niş projeler yapan bir firma… Anaokulundan liseye, yurttan üniversiteye kadar birçok eğitim yapısı yapıyor. İçinde öğrencinin olduğu her türlü yapı konusunda uzmanlaşmış bir firma. Şirket, 2013 yılında kuruldu; ama benim ve çalışma arkadaşlarımın eğitim yapıları ile ilgili birikimi 10 yıla yakın. Türkiye’de özel eğitim başlangıcı da hemen hemen bizlerle beraber başladı. Daha öncesinde eğitim yapılarında, özel okul yapılarında bildiğimiz klasik, tek tek yapılar söz konusu. 3-4 markanın büyük illerdeki yerleşkeleri vardı. AVM’lerin 1990’lı yıllarda yaşadığı ivmeyi, özel eğitim sektörü 2013 yılından sonra yaşamaya başladı. Çok yeni bir sektör, devletin de özel eğitime verdiği destek fazla. Özel eğitimin milli eğitimdeki tüm payı yüzde 7,5; kapatılan okullarla birlikte bu oran yüzde 4’e düştü. Ama 2023 için yüzde 15’lik bir hedef var. Bu özel eğitim yapıları ve gayrimenkullerinin geliştirilmesi, projelerinin hazırlanması, inşaat yönetimi, yapılması ile ilgili baştan sona bütün disiplinleri içinde bulunduran Türkiye’deki tek firmayız. 3 yılda 50’e yakın eğitim projesini hayata geçirdik.

Ağırlıklı olarak eğitim yapıları yapan biri firmasınız. Film stüdyosu yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Film platosu da niş bir projedir. Midwood projesi, organizatör ve menajer olan Ahmet San’ın hayaliydi. Ahmet San, hayatına 5 sene önce farklı bir yön vermeye karar verdi. Meslek hayatına farklı bir yön vermesinin sebebi, müzik organizasyonunda ve menajerlik konusunda misyonunu tamamladığını düşündü. Tüm dünya starları ülkemize rahatlıkla geliyor ve çeşitli organizasyonlarda boy gösterebiliyor. Ahmet San’ın uzun zamandır çok düşündüğü ve çok istediği büyük bir dünya projesi vardı. Ancak bu projeyi gerçekleştirmek için mesleki açıdan her şeyden feragat etmesi gerekiyordu. 5 yıl boyunca bu proje için yoğun bir şekilde çalıştı. Dünya standartları üzerinde uluslararası entegre bir film stüdyo kompleksi kurmak istedi. Ahmet San, dünyada benzer projelerin olduğu önemli yerleri gezdi. Projesini bizimle paylaştı, ben de bu işe çok inandım. Birlikte bir yola çıktık, Türkiye’de ve dünyada film endüstrisinin hemen hemen tüm sektörlerindeki dostlarımızla görüştük. Proje ile birçok önemli insan Türkiye’ye geldi, biz projenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili birçok kez yurt dışına gittik. Birçok kuruluş yıllardır böyle bir projeyi yapmayı düşünmüş; ama bir türlü cesaret edememiş. Biz bu işin nasıl yapıldığını öğrendik, çözdük ve modelledik. Avrupa’nın en büyük film stüdyo kompleksi demek çok büyük bir laf.

MidwoodMidwood proje alanı

Hollywood prodüksiyonları neden Türkiye’ye gelmiyor? 48 günde çekilecek bir film var. Filmin senaryosu Türkiye; ama stüdyosu Macaristan, neden? Birincisi, bizde bugüne kadar film çekilebilmesi için gerekli altyapı sağlayan bir organizasyon yoktu. İkincisi, bu kişilerin Türkiye’yi tercih etmesi için gerekli vergi ve teşvikle alakalı devletimizin bir çalışması da yoktu. 50-60 milyon dolara film çekiliyor. 60 milyon dolar, bir ilaç fabrikası yatırımına denk geliyor. Sinema endüstrisi dünya için çok önemli. Tom Hanks, Macaristan’da Yerebatan Sarnıcı ile ilgili film çekiyor, Türkiye’nin tanıtım filmden daha fazla gişe yapıyor.

Tasarımsal değil, işlevsel bir proje”

Midwood projesi kapsamında neler yapılacak? Projeyi bize detaylandırır mısınız?

Midwood sinema turizmine katkı sağlayacak. Bu projenin düşünülmemiş hiçbir tarafı yok. Bu proje olması gerektiği bütün üstün teknoloji ve mühendislik çözümleriyle stüdyoları inşa eden bir çalışma... Binalar olacağı gibi ses geçirmeyen, özel malzemelerle ve mühendislik çözümleriyle tasarlanan prefabrike yapılar da olacak. Bu tasarımsal değil, işlevsel bir proje. Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi, 825 milyon liralık öz kaynak yatırımıyla, 505 dönümlük bu arazi üzerinde konuşlanacak. Midwood öyle bir proje ki, içinde 21 ayrı stüdyo, 17 açık set alanı, 18 imalat atölyesi ve çekim için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları ile sinema, dizi ve reklam sektörüne hizmet edecek. İçinde dünyaca ünlü sanatçıları da ağırlayacak olan 5 yıldızdan ötesi otel, anaokulundan üniversiteye kadar güzel sanatlar üzerine yoğunlaşan bir eğitim vadisi, tematik eğlence parkları, restoranlar, ofisler, iki helikopter pisti ile tek motorlu uçakların inip kalkabileceği bir pist ve sinema müzesi bulunuyor. İlk yıl 1 milyon ziyaretçi hedefliyoruz. İçinde bir sinema salonu da var, Türkiye’nin en büyük sinema salonu olacak. Aynı zamanda ödül ve konferans salonu şeklinde tasarlanıyor. Çünkü artık Türkiye’de uluslararası sinema televizyon ödüllerini organize ettik ve buna başlıyoruz. Bunu da yabancılarla yapıyoruz. 1200 kişilik bir sinema salonu; ama ödül töreninin yapılacağı bir alana da dönüşecek. İçinde üç dinin ibadethanesi olacak. 70 bin kapasiteli bir konser alanı da mevcut.

DE-NARDE-NAR Grup Yönetim Kurulu Başkanı, Midwood’un Kurucu Ortağı ve Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal

Midwood, tüm yönleriyle Türkiye’ye turizm çeşitliliği, döviz girdisi ve 12 bin kişiye iş olanağı sağlayan bir proje. Özelliklerinden dolayı Midwood’u anlatırken ‘bir dünya projesi’ diyoruz, böylesine iddialı sözler söyleyebiliyoruz.

Proje şu anda hangi aşamada? Ne zaman bitirilmesi planlanıyor?

Projenin temeli atıldı. Bunun içinde 9 kilometrelik bir yol var. Hafriyatına başladık. İlk fazı gelecek yıl bitirmeyi planlıyoruz. 2017 Kasım-Aralık gibi film motor diyeceğiz. İki faz halinde 24 ayda bitireceğiz.

“Midwood dünya sinemasına hizmet edecek”

Peki, Midwood’un yol haritasında neler var?

Öncelikli olarak dünya sinemasına hizmet etmek var. Uluslararası dev yapımlar Türkiye’ye geldiğinde, artık çekimlerini A’dan Z’ye bu dev komplekste gerçekleştirebilecek. Ve böylece hasılat rekorları kıran bu yapımlarda Midwood imzası da olacak. Dünyayı hedeflerken Türkiye’yi, Türk sinemasını elbette es geçmiyoruz. Türk sinemasında çok güçlü bir Yeşilçam geleneği var. Yeşilçam, bir bakıma imkansızlıklar içinde çekilen birbirinden başarılı filmlerin tarihidir. Elbette bu başarı hikayesi, vizyon sahibi yönetmenler, büyük oyuncular ve yapımcılar ile gerçekleşti. İmkânsızlıklar içinde büyüyen Türk sineması arkasına Midwood gibi bir dünya markasını aldığında kim bilir hangi yeni başarı hikâyeleri yazılacak. Hep birlikte izleyeceğiz.

VaziyetVaziyet Planı

Vaziyet planının büyük hali için tıklayınız.

825 milyon lira ciddi bir yatırım. Bu DE-NAR'ın tek başına üstlendiği bir yatırım mı? Destekçileriniz var mı?

Bütçe ile ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Devlet teşviki ile ilgili bir girişimimiz de olmadı. Devletten istediğimiz tek teşvik, yabancı prodüksiyonlar buraya geldiği zaman ki, onlara verilecek teşvik ve vergi indirimleridir. Bizim için asıl olan buranın kuruluşu ile ilgili teşvik değil, prodüksiyonların buraya gelmesini sağlayan devlet desteğidir. Bunun sağlanması bizler ve Türkiye için çok önemli.

Elektronik ortamda bilet satışı gerçekleştirdiğimiz bir internet sitemiz olacak. Örneğin, bir filmin halka açık bir çekimi var. Mevcut olan seansa bilet alınıyor. Stüdyoda ses geçirmez cam bölmeden 20 dakika boyunca çekim seyredilecek ve platolar gezilecek.

“Bu proje bir kişinin değil, bir işbirliğinin sonucu”

Proje bittikten sonra, Midwood’un işletme hakkı DE-NAR’da mı olacak? Projeden beklentiniz nedir?

Midwood A.Ş. yapacak. Projeden umutluyuz. Şu an sadece yolları yapılan ve hafriyatına başlanan bir proje, Fransa’nın en büyük ikinci stüdyosunun sahibinden partnerlik teklifi aldı. Yeni Zelanda, İran ve Hindistan’dan film prodüksiyon teklifi geldi.

AçıkAçık Set

Proje, ekonomik olarak çevresine neler katacak?

İnternette emlak sitelerinin arama motoruna sadece Midwood yazıldığında tüm emlak değerlendirmeleri ve konumlama bu projeye göre değişiklik gösteriyor. Midwood, çevresindeki yapıların değerini artırdı. Daha yolları yeni yapılmışken, emlak fiyatlarını belirleyici role sahip, emlak fiyatları yüzde 10 artmış durumda.

Proje için nasıl bir arazi kullandınız?

Film stüdyosu İstanbul’da olmalıydı. İstanbul bir marka, dünya ünlülerini ve prodüksiyonları Türkiye’ye getirmek istiyorsak bunun İstanbul olması gerekiyordu. Bunun uçuş güzergahlarında olmaması lazım, sessiz ve sakin bir alan; ama şehir merkezine yakın olması gerekiyor. Bununla ilgili İstanbul’da 3-4 bölge tespit ettik. O sıra Büyükçekmece de bizim hedefimizdeydi. Büyükçekmece’de deniz, göl ve orman var. Havaalanlarına uzak, uçuş güzergahında değil, şehrin içinde yer alıyor. TEM’e yakın, havalimanına 30 dakika mesafede yer alıyor. Büyükçekmece’nin de böyle bir ihalesi olduğunu duyunca yönümüzü oraya çevirdik ve o araziyi inceledik. Bütün veriler tam not aldı. Arazi ihaleye çıkınca da ihaleye girdik ve kazandık. 

AçıkAçık Set

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-turkiyenin-ilk-film-platosu-yapiliyor_152814.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!